Hlavní obsah

Polsko by si mohlo vzít americké rakety Patriot na leasing

Polsko posuzuje možnost, že by si moderní protivzdušnou obranu v podobě několika baterií amerických střel Patriot vzalo na leasing. Napsal to ve čtvrtek polský list Rzeczpospolita. Podle Varšavy totiž umístění americké základny v zemi zvýší riziko napadení Polska.

Polsko by si mohlo vzít americké rakety Patriot na leasing

Jedna baterie raket ovšem v nejnovější verzi PAC-3 stojí okolo 300 miliónů dolarů (přes šest miliard korun) a Američané dosud tvrdili, že ochranu před raketami krátkého doletu by Polsku mělo zajistit NATO.

"Naši vyjednavači už déle než rok přesvědčují Američany, že je (patrioty) musíme mít (...), ale diplomaté USA byli dosud skeptičtí. Leasing může být dobrý nápad a kompromis," uvedl list. Navíc by podle deníku měly USA kompenzovat Polsku náklady na leasing patriotů: "(...) bez ohledu na to, kolik Polsko za baterie zaplatí, USA by nám měly poskytnout vojenskou pomoc ve shodné výši."

Vojenská pomoc sice ještě vyžaduje schválení v Kongresu, který protiraketovému štítu není nijak nakloněn. Ale oddělení obou otázek - štítu proti strategickým raketám a patriotů proti taktickým raketám - by prý mohlo schválení usnadnit.

Základna v Polsku by se mohla začít stavět v únoru

USA chtějí v Polsku umístit protiraketové střely, které by Spojené státy a většinu evropských spojenců chránily před možným úderem ze zemí jako Írán. Součástí systému má být radar umístěný v ČR.

Záměr budí prudký odpor Ruska, které v něm vidí ohrožení svých zájmů a hrozí protiopatřeními, včetně umístění dalších taktických raket u hranic s Polskem. [celá zpráva] Právě na ochranu proti nim se Poláci dožadují patriotů. 

Polský prezident Lech Kaczyński v pondělí v USA označil základnu za hotovou věc, zbývá prý jen dohodnout technické záležitosti. Polský šéfvyjednávač Witold Waszczykowski předpokládá, že pokud se podaří na podzim dospět ke konečné dohodě, základna by se mohla začít stavět v únoru příštího roku.

Rusové budou s Američany jednat v červenci

Rusko ve čtvrtek oznámilo, že o amerických plánech bude poprvé na konci července poprvé jednat společná pracovní skupina ruských a amerických expertů.

Moskva žádá odvolání dosavadních plánů USA. Místo toho Washingtonu nabízí společné využívání svých radarů v ázerbájdžánské Gabale a v jižním Rusku. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků