Hlavní obsah
Rafal Trzaskowski, poražený prezidentský kandidát Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Polská opozice napadla prezidentské volby u nejvyššího soudu

Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma (PO) napadla ve čtvrtek u nejvyššího soudu výsledek nedělních voleb hlavy státu. Ty podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Andrzej Duda, blízký spojenec vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který poměrně těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z PO.

Rafal Trzaskowski, poražený prezidentský kandidát Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Polská opozice napadla prezidentské volby u nejvyššího soudu

Opoziční zákonodárci, kteří podali volební protest, argumentují porušením ústavy při stanovení termínu voleb, jakož i vysíláním veřejnoprávní polské televize TVP. Ta podle nich jednostranně podporovala kandidáta vládního tábora a snažila se zdiskreditovat Trzaskowského, uvedl server Onet.pl. K protestu je podle něj připojeno na 2000 stížností na porušení volebních pravidel.

„Volby jsou svátek demokracie, ale PiS tento svátek zničil,“ prohlásila poslankyně PO Barbara Nowacká na tiskové konferenci. „Podáváme tento protest, aby vláda věděla, že ji sledujeme,“ dodala.

Nejvyšší soud musí o platnosti anebo neplatnosti voleb rozhodnout do 3. srpna, na základě zprávy státní volební komise a s přihlédnutím k volebním protestům. Termín pro jejich předložení končí ve čtvrtek, poznamenal list Gazeta Wyborcza na svém webu.

Duda podle oficiálních výsledků v nedělním druhém kole prezidentských voleb získal 10 440 648 hlasů (51,03 procenta) a Trzaskowski 10 018 263 hlasů (48,97 procenta).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků