Hlavní obsah
Policie pozatýkala přes 200 lidí Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Policie v Moskvě pozatýkala více než 400 demonstrantů

Více než 400 lidí ve středu zadržela moskevská policie při nepovoleném pochodu, jehož účastníci vybízeli k potrestání viníků nespravedlivého stíhání investigativního novináře Ivana Golunova. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na policejního mluvčího. Mezi zadrženými jsou i reportéři a opoziční politik Alexej Navalnyj, považovaný za hlavního oponenta Kremlu.

Policie pozatýkala přes 200 lidí Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP
Policie v Moskvě pozatýkala více než 400 demonstrantů

„Asi 1200 lidí se zúčastnilo nepovolené veřejné akce. Kvůli porušení pravidel pro pořádání demonstrací bylo zadrženo více než 200 lidí," uvedl policejní mluvčí podle TASS. Pak byl počet zadržených ještě upřesněn. Deník Kommersant uvedl, že v ulicích bylo asi 2500 lidí.

Navalnému za opakované porušení těchto pravidel hrozí 30 dnů za mřížemi.

Golunov, známý odhalováním korupce, byl sice v úterý pod tlakem veřejnosti náhle zbaven všech obvinění, ale organizátoři středeční demonstraci neodvolali, přestože ji úřady nepovolily.

Lidé protestovali proti stíhání investigativního novináře Ivana Golunova

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Asi stovka protestujících se sešla ve druhém největším ruském městě Petrohradu. Zde policie na rozdíl od Moskvy nezasáhla a demonstrace se odehrála v klidu, napsal místní server Fontanka.ru.

Mezi zadrženými v metropoli jsou podle serveru Newsru.com i reportér serveru Meduza, šéfredaktorka portálu MBCH-Media a zpravodajové rozhlasové stanice Kommersant FM, Echo Moskvy a nezávislé televize Dožď, kameraman švýcarské televize SRF či fotoreportér francouzského listu Le Temps. Policisté se prý zaměřili především na lidi, kteří na sobě měli trička s nápisem "Já jsem/my jsme Ivan Golunov".

„Třesu se, moc mě bolí noha a hlava," postěžoval si fotoreportér Valerij Těněvoj na to, že jej při zatýkání policisté zbili. Odmítal totiž vymazat snímky, které na demonstraci pořídil. Ombudsmanka Taťjana Moskalkovová, která dříve u policie dosáhla generálské hodnosti, kritizovala přehnanou brutalitu jako příznak toho, že policie není profesně na výši.

Ivan Golunov na snímku z 11. června 2019

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Golunova, známého odhalováním korupce na moskevské radnici, zadržela policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami; když se domáhal advokáta, policisté ho prý zbili. Policie tvrdí, že narkotika určená k prodeji se našla v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií údajně pořízených při prohlídce ale osm prý zachycuje jiný byt.

Golunov tvrdí, že drogy, nalezené prý během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ukončení stíhání oznámil v úterý osobně ministr vnitra, který uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků