Hlavní obsah
Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Pokud mi vyslovíte nedůvěru, odejdu z politiky slibuje Matovič

Předseda slovenské vlády Igor Matovič (hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO) slíbil, že pokud mu poslanci parlamentu vysloví nedůvěru, ”odejde z vysoké politiky„. „V té chvíli odejdu z čela hnutí i z parlamentu,“ řekl Matovič na středeční tiskové konferenci.

Slovenský premiér Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Pokud mi vyslovíte nedůvěru, odejdu z politiky slibuje Matovič

Na základě iniciativy dvou opozičních stran Směr-sociální demokracie Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie Petra Pellegriniho svolal předseda parlamentu Boris Kollár mimořádnou schůzi parlamentu na tento čtvrtek. Jediným bodem programu bude vyslovení nedůvěry předsedovi vlády za opsání diplomové práce. Návrh na odvolání premiéra podepsalo 37 poslanců. Opozice disponuje ve 150členném parlamentě celkem 55 hlasy.

Matovič na tiskové konferenci řekl, že vládní poslanci mají při hlasování o důvěře premiérovi volnou ruku. „O tom, zda mám být předsedou vlády, rozhodnou poslanci. Budou hlasovat zcela svobodně. Nevyhrožoval jsem nikomu, že pokud mě odvolají, tak OLaNO odejde z vlády,“ uvedl Matovič.

Premiér obvinil Denník N, že zveřejnil informace o opsané diplomce právě ve chvíli, kdy letěl na summit Evropské unie v Bruselu. „Považuji to za vypočítavost až zákeřnost.“

Matovič vyzval novináře, aby ho vzali na nezávislý detektor lži například v Rakousku, kde chce dokázat, že nevěděl o tom, že ve své diplomce podváděl.

Předseda vlády přiznal, že až do zveřejnění článku v Denníku N netušil, že v jeho diplomce z roku 1998 nebyly správně citované zdroje: „Žil jsem v přesvědčení, že v diplomce je všechno v pořádku.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků