Hlavní obsah
Černohorští policisté odvádějí podezřelé z pokusu o puč (záběr z 16. října) Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Podle černohorského prokurátora byly ruské orgány zapleteny do pokusu o údajný převrat

Ruské úřady byly zapleteny do loňského pokusu o státní převrat v Černé Hoře, řekl černohorský speciální prokurátor Milivoj Katnić s odvoláním na poznatky z výslechů, uvedla v pondělí ruská média. Interpol na žádost Podgorice pátrá po dvou podezřelých Rusech. Moskva jakoukoli účast na údajně plánovaném převratu v Černé Hoře důrazně popřela a označila ji za absurdní.

Černohorští policisté odvádějí podezřelé z pokusu o puč (záběr z 16. října) Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP
Podle černohorského prokurátora byly ruské orgány zapleteny do pokusu o údajný převrat

„Za událostmi stojí nacionalistická uskupení v Rusku, ale teď víme, že do nich byly na určité úrovni zapojeny i ruské státní orgány,” prohlásil Katnić.

„Prokurátor tvrdí, že v čele skupiny, která plánovala převrat včetně zavraždění tehdejšího premiéra Mila Djukanoviče, čímž by zabránila vstupu země do NATO, stál ruský občan Eduard Širokov, jehož skutečné příjmení zní Šišmakov,” napsal internetový list Gazeta.ru.

„Byl v roce 2014 zástupcem vojenského přidělence v Polsku, ale byl vypovězen jako nežádoucí osoba kvůli špionáži pro Rusko. Pas mu vydaly ruské úřady. Je příslušníkem ruských zvláštních služeb,” zdůraznil Katnić.

Podle prokurátora právě na pozvání Širokova/Šišmakova navštívil Moskvu při přípravách puče jeden z hlavních spiklenců Aleksandar Sindželić, který se v současnosti těší postavení svědka spolupracujícího s vyšetřovateli.

Černohorská policie loni 15. října, den před parlamentními volbami, zatkla 25 osob podezřelých ze zapojení do údajného spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Většinou jde o etnické Srby.

Černohorský premiér Milo Djukanović na zasedání a NATO

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Stíhaná opozice

Mezi stíhanými jsou i předák opoziční Demokratické fronty Andrija Mandić (52) a jeho kolega Milan Knežević (36), kteří vytvořili zločineckou organizaci a připravovali svržení ústavního pořádku v Černé Hoře. Útok měli podle britského listu The Telegraph podniknout Predrag Bogicević, Nemanja Ristić, Vladimir Popov a už výše zmíněný Širkov/Šišmakov.

Podle představitelů proruské opozice byl ale celý případ jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS).

O víkendu britský list The Sunday Times napsal, že i britští představitelé si myslí, že za říjnovým vražedným spiknutím proti Djukanovičovi stály ruské úřady. Nejmenovaný zdroj z vlády si podle deníku neumí představit, že by takový komplot neprocházel schvalováním. Také britské a americké zpravodajské služby prý získaly důkazy o ruském zapojení.

Ruský ministr zahraničí Sergej lavrov odpovídá na dotaz novináře.

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Podle britského deníku The Telegraph měla smrt premiéra zabránit Černé Hoře vstoupit do NATO. „Jako obvykle žádné důkazy,“ uvedlo ruské velvyslanectví v Londýně. „Tyto novinky jsou z jedné várky s dalšími neopodstatněnými obviněními naší země z hackerských útoků proti celému Západu, z vměšování do volebních kampaní většiny západních zemí a z mnoha dalších věcí,” prohlásil v pondělí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Ruský web RT uvedl, že černohorský prokurátor také řekl, že „nejsou žádné důkazy o zapojení ruského státu“. Podgorica se také na Moskvu neobrátila s žádným podezřením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků