Hlavní obsah
Španělská ambulance. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Podchlazené ženě nebilo srdce šest hodin. Lékaři v Barceloně ji zachránili

Lékaři v Barceloně zachránili Britku, jíž se v horách zastavilo srdce. Nebilo jí více než šest hodin. Její tělo bylo výrazně podchlazené, a když ji záchranáři našli, měla tělesnou teplotu 18 stupňů Celsia. Zprávu přinesla v pátek španělská média. Případ se stal začátkem listopadu a lékaři o něm informovali až nyní. Žena by podle nich neměla mít žádné následky.

Španělská ambulance. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Podchlazené ženě nebilo srdce šest hodin. Lékaři v Barceloně ji zachránili

„Jde o výjimečný případ, zástava srdce byla tou nejdelší zdokumentovanou ve Španělsku, po jaké se lékařům podařilo člověka oživit,“ řekl Eduard Argudo. Další z lékařů, jehož citoval deník El País, uvedl jako nejdelší zástavu srdce, po níž neměl pacient následky omezující jeho běžný život, zastavení srdce na osm hodin a 40 minut. Bližší informace k tomu nesdělil.

Čtyřiatřicetiletá Audrey Mashová, která učí angličtinu v Barceloně, se 3. listopadu s manželem Rohanem Schoemanem vydala na výlet v Pyrenejích. Chtěli tam oslavit výročí svatby. Předpověď počasí byla dobrá, nakonec je ale už ráno zastihl déšť a poté i sníh. „Už jsme ušli velký kus cesty a mysleli jsme, že bude lepší pokračovat do údolí Núria než se vracet,“ popsal den Rohan.

Audrey se začala chovat divně. Nejdřív mluvila nesmysly, pak už jen vydávala zvuky. Nakonec se přestala hýbat a ztratila vědomí.
Manžel Rohan Schoeman

V nadmořské výšce asi 2563 metrů je zastihlo husté sněžení. „Nebylo vidět na krok. Nevěděli jsme, co dělat. Tak jsme našli skálu, pod níž jsem se schovali, a čekali, až se viditelnost zlepší,“ řekl Rohan. Po asi třech hodinách se dvojice vydala dál. „Krátce poté se Audrey začala chovat divně, nejdřív mluvila nesmysly, pak už jen vydávala zvuky. Nakonec se přestala hýbat a ztratila vědomí. Snažil jsem se nahmatat puls, ale nic jsem necítil,“ uvedl manžel.

Hledání jehly v kupce sena

Záchranáře zalarmovaly kamarádky ztraceného páru, když manželé nedorazili do Núrie, kde na ně čekaly. Z mobilu kamarádek získali záchranáři fotky z místa neštěstí poslané od Rohana a podle siluety hory se jim podařilo ztracený pár konečně lokalizovat, napsal deník La Vanguardia. „Bylo to jako hledat jehlu v kupce sena,“ uvedl záchranář Pere Serral. Zkušený pilot Pepe Ordóňez dokázal i v silném větru na místě s vrtulníkem přistát.

„Vyskočili jsme z vrtulníku a běželi k nim. Nejdřív jsme si mysleli, že jde o mrtvé tělo, ale pak jsme si uvědomili, že žena je silně podchlazená a že je možné ji zachránit,“ popsal záchranář.

Podle deníku El País se ženě zastavilo srdce po třetí odpoledne, její tělesná teplota byla 18 stupňů. Když s ní dorazil vrtulník do nemocnice v Barceloně krátce před šestou večer, byla její tělesná teplota 20,2 stupně. Srdce nebilo, plíce ani ledviny nefungovaly. Lékaři ji napojili na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), která nahrazuje funkci srdce a plic. Zároveň začali zvyšovat ženinu tělesnou teplotu. Posléze její srdce rozběhli defibrilátorem.

Deník El País uvedl, že nejnižší zdokumentovaná teplota u člověka, jehož se pak podařilo oživit, byla 13,7 stupně. Jeho srdce nebilo 45 minut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků