Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Stringer, Reuters

Plynová krize pokračuje, Moskva s Kyjevem se nedohodly

Rusko a Ukrajina stále nedospěly k dohodě ve sporu kolem dodávek zemního plynu. Uvedl to po pondělní půlnoci evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Komentoval osmihodinové jednání s představiteli obou stran. Dodal, že trojstranné rozhovory v Bruselu budou pokračovat v úterý večer nebo ve středu ráno.

Ilustrační foto Foto: Stringer, Reuters
Plynová krize pokračuje, Moskva s Kyjevem se nedohodly

Moskva se chce domoci toho, aby Ukrajina splatila svůj dluh za plyn, zatímco Kyjev usiluje o slevu na tuto klíčovou energetickou surovinu a odmítá platit vyšší cenu, která byla zavedena od dubna.

Podle víkendového prohlášení mluvčího ruského ministerstva energetiky Moskva očekávala, že ukrajinská strana „do úterý 10. června vyřeší všechny otázky spojené s nahromaděným dluhem”. Země se ale o výši tohoto dluhu přou, stejně jako o cenu plynu. Rusko pohrozilo zastavením dodávek na Ukrajinu, což by mohlo mít negativní dopad na vývoz ruského plynu do Evropské unie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Kyjev chce dosáhnout toho, aby opět za tisíc kubických metrů platil 268,5 dolaru (5400 korun), stejně jako v letošním prvním čtvrtletí. Ruský Gazprom od dubna, tedy po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče prudce zvýšil cenu plynu na 485,5 dolaru (9800 korun) za tisíc kubíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků