Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Petice si dělá legraci z katalánských separatistů. Žádá odtržení Barcelony

Když se může odtrhnout Katalánsko od Španělska, proč by se nemohla odtrhnout Barcelona od Katalánska, argumentují recesisté, kteří svou peticí za samostatnost katalánské metropole vyvolali pozdvižení na sociálních sítích. Za tři dny přitom shromáždili více než dvacet tisíc podpisů, informovala ve středu agentura AFP.

Ilustrační foto Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP
Petice si dělá legraci z katalánských separatistů. Žádá odtržení Barcelony

Autoři akce využívají stejnou argumentaci jako katalánští separatisté v případě snahy o odtržení od Španělska. Iniciativa požaduje vznik nového autonomního regionu Tabarnia, který by sdružoval Barcelonu s dalším městem Tarragona. V úterý se stala nejdiskutovanější na Twitteru, a to v celosvětovém měřítku. Vygenerovala více než 120 000 reakcí.

Petici, kterou zorganizovala skupina pod názvem Barcelona není Katalánsko, aby se tak vysmála heslu separatistů Katalánsko není Španělsko, převzala jejich argumentaci, když svou akci zdůvodnila tím, že Tabarnia „je oblast, která se liší v mnoha ohledech od zbytku regionu, do kterého patří”.

Ve volbách do regionálního parlamentu 21. prosince získali katalánští separatisté absolutní většinu v počtu poslanců, nikoli ale v počtu hlasů voličů. Tamní volební systém zvýhodňuje venkovské vnitrozemí, které je baštou nacionalistů, a to na úkor městských oblastí na pobřeží, kde většina voličů hlasovala pro strany bránící jednotu Španělska, upozornila AFP.

„Naše hlasy mají třikrát až čtyřikrát nižší hodnotu než hlasy Girony a Lleidy,” uvádějí autoři petice s poukazem na dvě venkovské oblasti, díky nimž separatisté volby vyhráli.

Doplácíme na venkov

Iniciátoři akce zároveň uvádějí, že Barcelona a Tarragona doplácejí daňově na venkov, a prohlašují, že pobřežní města mají právo se rozhodnout, zda chtějí vytvořit nový španělský region, který by je chránil před separatistickou hrozbou. Jako příklad přitom uvádějí Madrid, který byl historicky součástí Kastilie a nyní jde o autonomní region, který „je v současné době jedním z motorů Španělska”.

„Pokud se nacionalisté mohou dovolávat práva na odtržení, může to udělat i kdokoli jiný,” komentoval záležitost šéf strany Ciudadanos Albert Rivera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků