Hlavní obsah
FSB. Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz a FSB

Penzistu odmítajícího rozpad SSSR viní z přípravy puče

Návrat starých pořádků vzal do svých rukou 72letý invalida Vladimir Běschlebnyj ze sibiřského Omsku. Muž odmítající smířit se s rozpadem Sovětského svazu skončil v domácím vězení poté, co jej kontrarozvědka FSB obvinila z toho, že chystal „ozbrojený převrat“.

FSB. Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz a FSB
Penzistu odmítajícího rozpad SSSR viní z přípravy puče

Razii neuniklo ani pět jeho stoupenců, mezi nimiž byl nejméně jeden veterán z Afghánistánu, prohledány byly také dvě kanceláře obskurního hnutí, napsal web listu Novaja Gazeta.

Celý spolek vystupoval jako „Výkonný výbor Rady lidových zástupců Ruské sovětské federativní socialistické republiky“ a dle vyšetřovatelů vyráběl i vlastní dokumenty včetně pasů v pseudosovětském stylu.

Při sobotních domovních prohlídkách, jichž se zúčastnili i maskovaní příslušníci speciálních jednotek s neprůstřelnými vestami a samopaly, byly zabaveny počítače, externí disky, telefony a dokumenty. O zbraních se ale vyšetřovatelé navzdory povaze obvinění nijak nezmiňují.

Není to poprvé, co se neochvějní stoupenci SSSR potýkají s ruskými úřady. Například před dvěma lety byl pětašedesátiletý Sergej Taraskin ze Zelenogradu stíhán kvůli extremismu, když se prohlásil novým prezidentem SSSR, podotkl web Newsru.com.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků