Hlavní obsah
Pohled na Řím z Andělského hradu. Ilustrační foto Foto: Taťána Marenčíková, Novinky

Pasažéři metra v Římě můžou směnit lístek za 30 plastových lahví

Do tří stanic římského metra byly umístěny automaty, v nichž mohou lidé směnit plastové lahve za jízdenku na veřejnou dopravu, napsal list The Local s odvoláním na místní úřady. Ty po testovacím roce rozhodnou, zda systém rozšíří, anebo od něj odstoupí.

Pohled na Řím z Andělského hradu. Ilustrační foto Foto: Taťána Marenčíková, Novinky
Pasažéři metra v Římě můžou směnit lístek za 30 plastových lahví

Automaty se nachází ve stanicích Cipro (linka A), Piramide (linka B) a San Giovanni (linka C). Zrecyklováním jedné lahve si zelený pasažér přijde na body v hodnotě pět eurocentů (asi 1,3 koruny). To znamená, že chce-li získat lístek, musí do automatu vhodit 30 lahví. Body si lidé mohou spravovat prostřednictví dvou aplikací pro chytré telefony.

Projekt ve středu představila římská starostka Virgina Raggiová, podle níž je Řím prvním velkým evropským městem, kde se takový systém zavedl.

Ministr životního prostředí Sergio Costa poukázal na to, že „ideálním stavem by bylo užívat méně plastů na jedno použití a přiklonit se k lahvím, které lze použít znovu“. „Pokud je to ale nezbytné, napříště můžete v Římě směnit lahve za lístek (na veřejnou dopravu, kterou provozuje společnost) Atac,“ napsal na Facebooku. Atac provozuje většinu veřejné dopravy v Římě, vedle metra i autobusy a tramvaje.

Ihned po zavedení automatů se ovšem ozvaly výtky, že stroje nefungují. Na to Atac reagoval, že lahve je do nich třeba vkládat s víčkem a neporušeným polepem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků