Hlavní obsah
Kardinál Michael Czerny se narodil v tehdejším Československu Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Papež jmenoval nové kardinály, je mezi nimi i emigrant z Československa

Papež František v sobotu uvedl do úřadu 13 nových kardinálů. Jedním z nich je i kanadský jezuita Michael Czerny, který se narodil v roce 1946 v Československu. Jak připomněla agentura AFP, řada z nově jmenovaných kardinálů má zkušenosti z misijní činnosti.

Kardinál Michael Czerny se narodil v tehdejším Československu Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP
Papež jmenoval nové kardinály, je mezi nimi i emigrant z Československa

Pokaždé je výběr nových kardinálů, „princů církve”, chápán jako vytváření sboru, který sdílí vizi argentinského papeže a který jednou zvolí jeho nástupce. Nový papež může být mezi nimi, poznamenala AFP.

Mezi současnými 225 kardinály je ode dneška 128 mužů, kteří nedosáhli věku 80 let a mohou tedy hlasovat při zasedání konkláve - shromáždění, jež rozhoduje o nové hlavě církve. Z těchto volitelů byla více než polovina (52 procent) vybrána přímo Františkem, třetina Benediktem XVI a 14 procent Janem Pavlem II.

Důraz na mezináboženský dialog

Jezuitu Czerneho před třemi lety František jmenoval tajemníkem vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky. V pátek večer byl Czerny vysvěcen na biskupa. Františka pokládá za hluboce oddaného „církvi zakotvené v moderním světě” v duchu druhého vatikánského koncilu.

Polovina nových kardinálů má profily „misionářů”, prohlásil jeden z nově povýšených duchovních, biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, 67letý Španěl stojící v čele Papežské rady pro mezináboženský dialog. Sám býval misionářem, dlouhou dobu strávil v Egyptě a v Súdánu a je označován za znalce islámu.

Kardinál Miguele Ángel Ayuso Guixot s papežem Františkem

Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Španělský arcibiskup Cristóbal López Romero, stojící od roku 2017 v čele arcidiecéze v Rabatu, považuje své povýšení za „povzbuzení” pro „téměř neviditelné” katolické komunity v severní Africe. Maroko, kde je islám státním náboženstvím, má malé katolické společenství složené převážně z migrantů ze subsaharské Afriky.

Ne všichni budou volit nového papeže

Papež opět předvedl pozornost k zastoupení všech kontinentů. Z Asie se kardinálem stal arcibiskup Jakarty Ignatiuse Suharyo Hardjoatmodjo; v Indonésii - stejně jako v Maroku - převažuje muslimská populace. Pokud jde o Afriku, metropolitní arcibiskup Kinshasy Fridolin Ambongo Besungu obdržel červený biret v bazilice svatého Petra v přítomnosti konžského prezidenta. Z Kuby se k novým kardinálům připojil Juan de la Caridad García Rodríguez, havanský arcibiskup. Z Evropanů se kardinálem stal lucemburský arcibiskup. „Papež často preferuje chudé země, ale Lucembursko nespadá do této kategorie,” vysvětloval své překvapení 61letý Jean-Claude Höllerich, který stojí v čele komise biskupských konferencí Evropské unie.

Papež také povýšil na kardinály tři muže, kteří nemohou volit příštího papeže, protože už jim bylo 80. Jedním z nich je litevský jezuita, emeritní arcibiskup Kaunasu Sigitas Tamkevicius, který strávil mnoho let v sovětském vězení za redigování samizdatových novin o pronásledování katolíků. Během loňské cesty do Litvy František navštívil jeho někdejší celu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků