Hlavní obsah
 

Papež František navštívil v Istanbulu Modrou mešitu

Papež František v sobotu dopoledne dorazil do Istanbulu, který je druhou zastávkou jeho třídenní cesty do Turecka. Na letišti ho přivítal cařihradský ortodoxní patriarcha Bartoloměj, který je hlavou místní pravoslavné církve. Poté papež zamířil do jedné z nejvýznamnějších muslimských svatyní třináctimiliónového města, Modré mešity.

 
Papež František navštívil v Istanbulu Modrou mešitu

Patriarcha Bartoloměj I. se v sobotu s papežem osobně sešel vůbec poprvé, kromě krátkého přivítání na letišti ale oba církevní představitele večer čeká delší setkání a společná ekumenická modlitba.

Františkův pobyt v Istanbulu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Centrum města, kde se nachází Modrá mešita a někdejší byzantský chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia), kam má papež rovněž namířeno, je prakticky uzavřeno. Podle tureckých médií je v ulicích na 7000 policistů.

Papež František se podepisuje do návštěvnické knihy v muzeu v Istanbulu.

Foto: Tony Gentile, Reuters

Odpoledne bude František sloužit mši v katolické katedrále svatého Ducha a následně se zúčastní ekumenické bohoslužby v ortodoxním kostele sv. Jiří.

Návštěvu Turecka zahájil papež v pátek v Ankaře, kde se mimo jiné sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ve svém projevu odsoudil extremismus, vyzval k většímu porozumění mezi jednotlivými náboženskými směry a rovněž k pomoci Turecku se zvládnutím problému syrských uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků