Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ošetřovatel v Německu podle vyšetřovatelů zabíjel pacienty

Někdejší nemocniční pečovatel v Německu podle vyšetřovatelů podával pacientům léky, aby u nich vyvolal kritický stav a následně se je mohl pokoušet oživovat. V pátek o tom informovala agentura DPA s tím, že nejméně pět lidí tak muž připravil o život a u dalších dvou se o to pokusil.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Ošetřovatel v Německu podle vyšetřovatelů zabíjel pacienty

Prokuratura nyní prověřuje, zda není zodpovědný ještě za další případy.

Incidenty se staly od března 2015 do března 2016 v západoněmecké spolkové zemi Sársko. V té době tam muž pracoval na klinice ve městě Völklingen. Úmrtí pacientů tehdy s ohledem na jejich zdravotní stav nevyvolala žádná podezření. Prokuratura ale mezitím nechala exhumovat sedm těl a na základě toxikologických testů u většiny zjistila léky neschválené lékařem.

Vyšetřovatelé se úmrtími začali zabývat v červnu 2016, kdy se v Saarburgu v Porýní-Falci muž snažil dostat k pacientovi s tím, že ho musí nezbytně vyšetřit. U sebe měl tehdy defibrilátor. Přivolaná policie jej zadržela a zjistila, že pracuje v sárském Homburgu na jednotce intenzivní péče, ale na směnu nenastoupil. Ukázalo se také, že v Homburgu, kde začal pracovat po propuštění z völklingenské nemocnice, se o něj zajímá interní inspekce, neboť jedné pacientce nepodal předepsané léky.

Ve vězení je za podvod

Muž je nyní ve vězení, kde si odpykává tříletý trest vězení za jiný případ, konkrétně za podvod, neboť tvrdil, že je vystudovaný lékař. Podle prokuratury v minulosti pracoval také v nemocnicích ve Wiesbadenu a Frankfurtu nad Mohanem. O jeho tamní činnost se už policie také zajímá.

Nově zveřejněný případ v Německu vyvolal vzpomínky na někdejšího ošetřovatele Nielse Högela, který byl v červnu odsouzen k doživotnímu vězení za vraždu 85 pacientů. Högel je označován za největšího sériového vraha v dějinách poválečného Německa. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst.

Högel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků