Hlavní obsah
Žena pozoruje ze stanu dění v uprchlickém kempu v maďarském Roszke. Foto: Marko Djurica, Reuters

Orbán vzkázal migrantům: Nechoďte, nejste uprchlíci

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nemá žádný problém s prodejci kebabu, ale masám migrantů směřujícím do Evropy vzkázal: „Nechoďte, nejste uprchlíci, ale přistěhovalci.” Podle agentury MTI to předseda maďarské vlády řekl na pondělním setkání s diplomaty v Budapešti.

Žena pozoruje ze stanu dění v uprchlickém kempu v maďarském Roszke. Foto: Marko Djurica, Reuters
Orbán vzkázal migrantům: Nechoďte, nejste uprchlíci

Orbán kritizoval, že Evropa nemá žádný plán, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků. „V současnosti platíme za chybnou světovou politiku. Západ se cítil morálně zmocněn k tomu, aby odstranil (Muammara) Kaddáfího z čela Libye, a pak zanechal za sebou chaos. Tím odstranil poslední překážku před běženci z Afriky. Na důsledky zasahování do vývoje v Sýrii se evropská politika rovněž nepřipravila,“ uvedl podle serveru origo.hu Orbán.

„Austrálie, Spojené státy, Izrael a řada arabských států nepřijímá žádné uprchlíky. Oni se na situaci politicky připravili, Evropa nikoli,“ dodal Orbán.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti v Maďarsku strávili noc pod širým nebem

Video: Reuters

Může jít o desítky miliónů lidí

Předseda maďarské vlády opětovně odmítl myšlenku rozdělování uprchlíků podle kvót. „Dokud nekontrolujeme naše vnější hranice, nevíme, kolik lidí je potřeba přerozdělit. Byla řeč o čtyřiceti tisících, ale nyní to mohou být desítky miliónů,“ upozornil.

Maďarský premiér Viktor Orbán během pondělního projevu

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarsko se potýká s velkou vlnou uprchlíků, kteří však nemají zájem žádat v zemi o azyl a snaží se co nejrychleji dostat do Německa.

Uprchlíci se snaží přejít pozemní hranici se Srbskem a hromadí se u obce Roszke, přičemž je místní úřady nestíhají evidovat. Lidé se hromadí i v centru Budapešti.

Maďarsko je terčem kritiky západních zemí, že se k uprchlíkům chová nelidsky. Země se brání tím, že jen dodržuje zákony. Odmítá například umožňovat cestu do zahraničí lidem, kteří nemají platné vízum pro cestu po zemích Schengenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků