Hlavní obsah
Amanda Knoxová u italského soudu Foto: Alessandro Bianchi , Reuters

Očištěná studentka Knoxová: nevraždila jsem, noční můra skončila

Americká studentka Amanda Knoxová (24), kterou v pondělí italský soud zprostil obvinění z vraždy, stráví první den na svobodě cestou z Itálie do amerického Seattlu. Už je na letišti v Římě. Pondělní noc strávila s matkou, uvedl její právník Carlo Dalla Vedova. Případ však ještě pro Knoxovou úplně neskončil, protože se italská prokuratura hodlá dovolat k nejvyššímu soudu.

Amanda Knoxová u italského soudu Foto: Alessandro Bianchi , Reuters
Očištěná studentka Knoxová: nevraždila jsem, noční můra skončila

„Jsme rádi, že Amandina noční můra skončila,“ řekla její sestra Diana na schodech ze soudní síně, „trpěla čtyři roky za zločin, který nespáchala." Rodina požádala média o zachování soukromí, aby se "zotavila z hrozného utrpení“.

Knoxová a její italský přítel Raffaele Sollecito byli v roce 2009 odsouzeni za vraždu britské studentky Meredith Kercherové při sexuálních hrátkách, na nichž se nechtěla podílet. Oba dostali vysoké tresty v délce 25 a 26 let. Jednadvacetiletá Kercherová byla nalezena 2. listopadu 2007 polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran v bytě, který sdílela s Knoxovou. Obě studovaly na univerzitě v Perugii, kde je hodně zahraničních studentů.

Žalobce: je to ďábelské stvoření posedlé sexem

Experti, kteří přezkoumávali vyšetřování, nicméně zpochybnili způsob, jakým policie získávala důkazy. Údajnou vražednou zbraň, kuchyňský nůž, na němž se podle prokuratury našlo DNA Knoxové a Sollecita, si v bytě vyzvedla až 46 dní po vraždě. Podle BBC navíc byla vražda provedena jiným, menším nožem. Navíc nebyl nalezen motiv pro vraždu, i když žalobce tvrdí, že Knoxová je ďábelské stvoření posedlé sexem. To zpochybňuje ale i zpovědník Knoxové, který docházel za ní do vězení, kde strávila již čtyři roky.

Podle obhajoby je za vraždu ve skutečnosti odpovědný Rudy Guede z Pobřeží slonoviny, zadržený krátce po vraždě v Německu. Již dříve byl ve zvláštním procesu odsouzen k 16 letům vězení.

Emotivní vystoupení Knoxové

Porotu zřejmě přesvědčilo nejen to, že test DNA nepotvrdil kontakt obviněné s obětí, ale také vystoupení Knoxové před soudem, kde řekla: „Nejsem taková, jako o mně říkají, nejsem perverzní, násilná. Nevraždila jsem. Neznásilňovala jsem. Nekradla jsem. Nebyla jsem tam. Chci se vrátit domů. Chci se vrátit ke svému životu. Nechci, aby mi můj život a moji budoucnost vzali kvůli něčemu, co jsem neudělala. Jsem nevinná.“ [celá zpráva]

Sollecito dodal: „Nikoho jsem nezranil.“ Jeho otec byl také dojatý vývojem a řekl: „Dovolil jsem si několik slz, poté, co mi verdikt vrátil syna.“

Rodina zavražděné Kercherové byla výbojem situace zaskočena: „Respektujeme rozhodnutí soudu, ale nerozumíme tomu, jak může být rozhodnutí soudu prvního stupně tak radikálně změněno. Stále věříme italskému soudnímu systému a doufáme, že se ukáže pravda.“ Zvažují odvolání. Stěžuje si také, že příběh Knoxové zastínil tragický osud oběti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků