Hlavní obsah
 

Obří evakuace ve Frankfurtu: Kvůli bombě z války muselo z domu 60 tisíc lidí

Na 60 tisíc obyvatel Frankfurtu nad Mohanem muselo o víkendu kvůli chystanému zneškodnění nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války opustit své domovy. S průběhem evakuace jsou německé úřady podle agentury DPA spokojené. Média uvádějí, že evakuace je vůbec největší v německých poválečných dějinách.

 
Obří evakuace ve Frankfurtu: Kvůli bombě z války muselo z domu 60 tisíc lidí

Důvodem, proč lidé musí preventivně opustit část města, ve kterém žije 700 tisíc obyvatel, je nevybuchlá pumu o hmotnosti 1,8 tuny. Pyrotechnici s jejím zneškodněním chtějí začít v neděli okolo poledne a odhadují, že jim práce potrvá asi čtyři hodiny.

Plán evakuace byl stanoven tak, že z oblasti v okruhu zhruba 1,6 kilometru od místa nálezu pumy museli lidé odejít do nedělních 8:00 SELČ, další tři hodiny pak jsou vyhrazeny pro odchod těch, kteří tak sami neučinili. Policie v současnosti opuštěné ulice prochází a zjišťuje, zda všichni nařízení uposlechli.

Policejní vozidla projíždějí po téměř opuštěné ulici během evakuace části Frankfurtu.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Leteckou pumu našli dělníci při stavebních pracích poblíž univerzitního kampusu frankfurtské Goetheho univerzity v městské části Westend. Bomba ležela podle agentury DPA po desetiletí pod domem, který byl nedávno stržen.

Podobné evakuace jsou i více než 70 let po konci války v Německu poměrně běžné. Naposledy v sobotu muselo být kvůli nálezu letecké pumy evakuováno na 21 tisíc obyvatel porýnského města Koblenz. [celá zpráva]

Modrý stan zakrývá nevybuchlou pumu o hmotnosti 1,8 tuny ze druhé světové války.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků