Hlavní obsah

Obličej mu poleptali dezinfekcí, pak ho napadli. Protikorupční aktivista se na Ukrajině se zlou potázal

Neslavně dopadl přední ukrajinský aktivista Vitalij Šabunin, když se v úterý zúčastnil protestního shromáždění před kyjevským sídlem prokurátora. Neznámý útočník mu nejprve chrstl na obličej zelenou tekutinu, která mu poleptala tvář, a následně ho napadla skupina lidí. Záběry z útoku ve středu zveřejnila agentura Reuters.

Obličej mu poleptali dezinfekcí, pak ho napadli. Protikorupční aktivista se na Ukrajině se zlou potázal

Na videu je vidět, jak má Šabunin potřísněnou většinu obličeje a levou ruku zelenou chemikálií. Pravděpodobně jde o roztok známý na Ukrajině jako „Zeljonka“, který se používá jako dezinfekce. V Česku brilantovou zeleň obsahuje Novikovův roztok, který slouží ke stejnému účelu.

Šabunin s hrstkou svých příznivců před sídlem prokurátora v Kyjevě požadoval jeho odstoupení. Slovní rozepře mezi gradovala ve strkanici, při níž dav na Šabunina házel předměty a napadal ho. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že incident svědčí o tom, jak hluboce je ukrajinská společnost rozdělena.

Podle organizace Transparency International incident ukazuje na negativní vývoj směrem k čím dál větší toleranci násilí mířeného proti antikorupčním aktivistům na Ukrajině.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků