Hlavní obsah
Britský premiér Gordon Brown (vlevo) s amerikým prezidentem Barackem Obamou. Foto: Jim Young, Reuters

Obama hovořil s britským premiérem Brownem o krizi a terorismu

Hlavním tématem rozhovoru britského premiéra Gordona Browna a amerického prezidenta Baracka Obamy byla ekonomické krize a otázky války s terorismem v Afghánistánu. Obama také řekl, že s Brownovým synem se bavil i o dinosaurech. Gordon Brown zase ukazoval, jak dobré má vztahy s novináři, když je oslovoval křestními jmény.

Britský premiér Gordon Brown (vlevo) s amerikým prezidentem Barackem Obamou. Foto: Jim Young, Reuters
Obama hovořil s britským premiérem Brownem o krizi a terorismu

Barack Obama zmínil, že při boji s krizí je nutné, aby se jej účastnily všechny národy ."Globální ekonomika je nyní tak provázaná, že můžeme jednat jen společně," uvedl Obama a dodal:  "Zavázali jsme se s Británii stimulovat růst a poptávku."

"Vím, že země G20 náležitě vyvíjejí vlastní přístupy... Nedohodneme se na každém bodě... Jsem si ale naprosto jistý, že tato schůzka ukáže obrovský konsensus ohledně potřeby pracovat společně," prohlásil Obama krátce poté, co Paříž vzkázala, že spolu s Berlínem není spokojena s nynějšími návrhy pro summit a že odmítne "špatné kompromisy".

Podtrhl, že Brown zdůraznil lidské aspekty krize. Obama proto řekl, že jedním z cílů je právě dosáhnout toho, aby krize nedopadala na jednotlivce, což znamená především vytvářet nová pracovní místa. A pokud by se nepřikročilo ke stimulům, tak by více lidí přišlo o práci a krize by se déle vlekla, dodal Brown a zdůraznil, že je to nutné dělat ve všech zemích. 

Zdůraznil, že USA se v tomto již masivně angažují a podnikají "agresivní kroky". Důrazně přitom odmítl protekcionismus, který vadí Evropě. Podle něj je nutné přijmout nová opatření pro 21. století, která by zabránila dalším ekonomickým krizím a vytvářením bublin, jako byla dotcomová nebo hypotéční. Podle něj je ale důležitější odstraňovat důsledky krize než hledat viníky. „Svět je plný strachu a proto se objevují tendence hledat viníky, což je pochopitelné,“ řekl Obama.

Britský premiér vyjádřil naději, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy neopustí summit, jak hrozí. Brown zdůraznil, že od druhé světové války je to největší a nejširší případ mezinárodní světové spolupráce. Schůzky se účastní, Argentina, Brazílie, Čína, Rusko, uvedl. Podle Obamy je nutné podpořit růst světové ekonomiky a spotřebu.

Válka a dinosauři

Barack Obama hned na úvod svého projevu zavtipkoval. Uvedl, že ve chvíli, kdy se bavil s Gordonem Brownem o válce v Afghánistánu a v Pákistánu, tak si chvíli povídal s Brownovým synem o dinosaurech. To ale bylo jediné odlehčení z jeho strany. Obama zdůraznil nutnost bojovat s al-Kajdou v Afghánistánu a v Pákistánu.

Zmínil i nutnost pokračovat v mírovém procesu v Palestině a podtrhl, že se daří předávat Irák do rukou iráckých úřadů.

Boje v Afghánistánu a Pákistánu pokračují

Obamova slova o nutnosti bojovat s radikály v Afghánistánu přišla v den, kdy americké bezpilotní letadlo zaútočilo na dům, proměněný v tábor Tálibánu na pákistánské straně afghánskopákistánských hranic. Útok si vyžádal deset obětí. 

Nejméně 31 povstalců bylo zabito a dalších 20 utrpělo zranění v úterních bojích v afghánské provincii Hílmand. Zpráva o bojích v Hílmandu následuje den poté, co policejní šéf afghánské provincie Uruzgán oznámil, že afghánští a koaliční vojáci tam usmrtili 30 bojovníků Tálibánu.

Útočil však i Tálibán, sebevražedný pumový útok na úřad provinční rady v provincii Kandahár si vyžádal šest obětí.

Obama proto zdůraznil i nutnost většího angažování. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale oznámil, že nepošle do Afghánistánu další vojenské posily.  "Nejsme okupační silou v Afghánistánu. Musíme tedy 'afghanizovat'. To je důvod, proč budeme pomáhat v budování afghánské policie. Co se týče vojenských posil, Francie již svůj úkol splnila. Další posily nepošleme," zdůraznil francouzský prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků