Hlavní obsah
 

O víkendu demonstrovalo ve Francii 300 000 lidí, čekají se další blokády

Protesty žlutých vest proti plánovanému zvýšení daně na benzín a naftu netratily na síle ani po dvou týdnech. Sobotních akcí se účastnilo skoro 300 000 demonstrantů, tedy ještě o několik tisíc lidí více než prvního masového protestu 17. listopadu. Plyne to z pondělní bilance, podle které bylo 528 lidí zraněno, z toho 17 těžce.

 
O víkendu demonstrovalo ve Francii 300 000 lidí, čekají se další blokády

Čeká se, že budou pokračovat blokády skladů paliva, mnohým pumpám přitom už dochází.

Premiér Édouard Philippe, který přijde na zasedání parlamentního klubu vládní strany Republika v pohybu (REM), měl odpoledne rovněž jednat se zástupci demonstrantů. Ti ale schůzku v pondělí odřekli v obavách o svou bezpečnost. Někteří uvedli, že dostali výhrůžky smrtí.

Před soudy stanou další desítky lidí, kteří byli mezi stovkami zadržených po sobotních násilných protestech v Paříži i dalších městech. Ty jsou stále násilnější,

Ministr vnitra Christophe Castaner přijme zástupce policejních odborů, které požadují úpravu bezpečnostní strategie pro případ dalších protestů. Mnozí z policistů podle francouzského tisku přiznali, že byli během velmi tvrdých sobotních protestů vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství. Jednalo se o nejnásilnější protesty za několik desítek let, uvedla agentura Reuters.

Castaner a jeho náměstek Laurent Nuňez jsou také předvoláni před právní výbor Senátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků