Hlavní obsah
Policisté před hlavním nádražím v německém Kolíně nad Rýnem Foto: Hermann J. Knippertz, ČTK/AP

O silvestrovském násilí jsme informovali pozdě, omlouvá se veřejnoprávní ZDF

O útocích na ženy v německých městech informovala tamní média se značným zpožděním. Veřejnoprávní televize ZDF se už za to tento týden omluvila s tím, že opožděné zpravodajství označila za chybu. Podivnou mezeru ve zpravodajství vysvětlil zástupce šéfredaktora tím, že televize čekala na „dodatečné rozhovory s lidmi, kteří k tématu mají, co říci”.

Policisté před hlavním nádražím v německém Kolíně nad Rýnem Foto: Hermann J. Knippertz, ČTK/AP
O silvestrovském násilí jsme informovali pozdě, omlouvá se veřejnoprávní ZDF

„Bylo naprosto jasné, co se stalo, a byla chyba, že jsme se o tom v pořadu 'heute' alespoň nezmínili,“ napsal na Facebooku zástupce šéfredaktora německé veřejnoprávní televize ZDF Elmar Thevessen.

Přiznal, že se ZDF rozhodla referování o sexuálním násilí na ženách, které podle výpovědí zasahujících policistů i očitých svědků páchali přistěhovalci, rozhodla pozdržet, než zasedne krizový štáb vedení policie a radnice v Kolíně na Rýnem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Rozhodně jsme udělali chybu,“ cituje Thevessena server Tribune.

Mnoho žen, které byly obtěžovány skupinami agresorů, se odhodlalo přihlásit na policii až poté, co o bezprecedentních událostech přímo v centru Kolína nad Rýnem, ale i v dalších německých městech informovala mainstreamová média.

Informace k lidem putovaly čtyři dny 

„Přestože mají nejnákladnější veřejnoprávní sdělovací prostředky na světě, přes veškeré reakce na sociální sítích a čtyřiadvacetihodinové provozy jejich newsroomů trvalo celé čtyři dlouhé dny, než hlavní německá média začala uceleně referovat o tom, co se stalo,“ všímá si Tribune.

Prvotní zaváhání nahrává do karet těm, kdo hovoří o lžích v evropských médiích, konstatuje dále americký server.

Obrací už i vedení policie

Arnold Plickert, předseda policejních odborů Severního Porýní-Vestfálska, řekl, že případ se musí vyřešit, i kdyby to mělo mít nepříjemné politické důsledky. A ty už to evidentně začíná mít.

Kritici totiž hlasitě upozorňují na naprosto šokující postup vedení kolínské policie, které na Nový rok klidně tvrdilo, že Silvestr ve městě proběhl bez incidentů.

„To je jako z Kafky. Za naše peníze nám lžou do očí. Za tak nestydatou manipulaci by se nemusel stydět ani Goebbels,“ napsala na Facebooku rozhněvaně Carmen Ludwigová.

Bobtnajícím skandálem zaktivizovaná policie nyní chystá posily a média neskrývají obavy, jak zvládne situaci během karnevalové sezóny. Kolín se totiž těší od roku 1823 pověsti německé karnevalové Mekky, přičemž průvody procházejí centrem města.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků