Hlavní obsah
Dmitrij Medvěděv na snímku z 8. prosince 2011 Foto: Petr Hornik, Právo

Nové americké sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války

Sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo devizového obchodu, bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války, řekl v pátek podle místních médií ruský premiér Dmitrij Medveděv. Moskva na americké sankce podle něj odpoví politicky i ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné.

Dmitrij Medvěděv na snímku z 8. prosince 2011 Foto: Petr Hornik, Právo
Nové americké sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války

„Naši američtí přátelé by o tom neměli pochybovat,” dodal předseda ruské vlády během cesty na Kamčatku. Více ale budoucí sankce komentovat nechtěl.

Medveděv tak reagoval na středeční oznámení amerického ministerstva zahraničí, že Washington chystá nové sankce vůči Rusku kvůli přesvědčení, že Moskva stojí za útokem nervově paralytickým jedem proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji v Británii. Sankce mají vstoupit v platnost kolem 22. srpna na základě zákona o zákazu chemických zbraní z roku 1991.

První fáze sankcí se má podle ministerstva zahraničí USA týkat výrobků, které jsou označovány za citlivé a které se dají používat kromě civilního sektoru i ve vojenském. Vyňaty z nich mají být zařízení pro výzkum kosmu, protože Rusko nadále zajišťuje dopravu amerických astronautů na orbitální stanici, a zařízení pro bezpečnost civilní letecké dopravy. Po devadesáti dnech mou být uvaleny přísnější sankce v případě, že Rusko neposkytne důvěryhodné záruky, že nebude dál používat chemické zbraně. „Pokud tato kritéria nebudou splněna, bude uplatněno druhé kolo sankcí,” řekl listu Independent představitel amerického ministerstva zahraničí. Co další sankce postihnou, není jasné. „Jsou obecně drakoničtější než ty z prvého kola,” pravil pouze.

V rozporu se schůzkou

Nová americká opatření kritizoval už ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Vyhlášení dalších sankcí proti Rusku se podle něj rozchází s konstruktivním ovzduším schůzky prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách minulý měsíc. Na protiopatření je ale podle Peskova ještě brzy. Jen o pár hodin později ovšem mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že na protiopatřeních Rusko začíná pracovat.

Souvislost mezi sankcemi a březnovou otravou Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, ze které Západ obviňuje Moskvu, Peskov odmítl jako nepřijatelnou.

Po hrozbě sankcí se v Rusku objevují hlasy, k čemu byla červencová schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Trump přitom byl zpočátku opatrnější. V úterý pouze pravil: „Jakmile získáme jasná fakta a budeme s nimi souhlasit, pak odsoudíme Rusko nebo kohokoliv, kdo by to mohl být.”

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků