Hlavní obsah

Nová německá koalice pravého středu chce hlavně obnovit hospodářský růst

Nová německá vláda bude "odvážně" řešit problémy budoucnosti a zaměří se na posílení hospodářského růstu. Prohlásila to v sobotu na tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka a předsedkyně křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová. Koaliční dohodu uzavřely strany křesťanského bloku CDU/CSU a liberální FDP v sobotu nad ránem. Nová vláda by mohla nastoupit do úřadu příští týden.

Nová německá koalice pravého středu chce hlavně obnovit hospodářský růst

Merkelová řekla, že koaliční dohoda umožní vznik vlády, která vykročí "směle do budoucna" vedena myšlenkou hospodářského "růstu, vzdělanostní společnosti a solidarity". "Nebudeme zvyšovat daně a odvody, ale vsadíme na růst," ujistila dále Merkelová.

Také předseda FDP a příští ministr zahraničí Guido Westerwelle řekl, že cílem vlády není jen odpoutat se od problémů minulosti. Ústředním motivem koaliční dohody je podle něj "odvaha pro budoucnost". Koaliční dohoda podle něj nese silný liberální rukopis. Westerwelle vyzdvihl mimo jiné chystané snižování daní zakotvené v koaliční dohodě.

Koaliční dohoda byla podepsána necelý měsíc po volbách do Spolkového sněmu, v nichž 27. září zvítězil blok sesterských křesťanských stran CDU a CSU.

"Dosáhli jsme dobré dohody a je to velmi dobrý den pro celé Německo," řekl Peter Ramsauer, lídr CSU, jež je bavorskou stranickou sestrou křesťanských demokratů kancléřky Merkelové.

Jednání o nové koalici začalo v pátek a trvalo přes 12 hodin. Součástí dohody má být plán na snížení daní o 24 miliard eur, a to i přes velký rozpočtový schodek. Merkelová prý chtěla omezení daní maximálně o 20 miliard, ale podle Reuters svobodní demokraté prosadili 24 miliard eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků