Hlavní obsah

Nobelovu cenu za lékařství získali Němec a Francouzi

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali virologové - Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier. Ve Stockholmu to v pondělí oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny.

Nobelovu cenu za lékařství získali Němec a Francouzi

Němec Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku. Barréové-Sinoussiové a Montagnierovi se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus způsobující AIDS.

Barréová-Sinoussiová je teprve osmou ženou v oboru, která cenu získala. Naposledy to byla v roce 2004 Američanka Linda Bucková.

Loni cenu získali tři lidé - Američané Mario Capecchi a Oliver Smithies a Brit Martin Evans. Odměněni byli za průlomové objevy v oblasti embryonálních kmenových buněk a DNA savců.

Nobelovy ceny byly poprvé rozdány v roce 1901. Udělují se nejen za lékařství a fyziologii, ale také za fyziku, chemii, literaturu, mírové úsilí a ekonomii. Vítěze letošních cen bude stockholmský komitét oznamovat v průběhu týdne.

Ocenění získají zlatou medaili, diplom a šek na 10 deset miliónů švédských korun (přes jeden milión eur). Ceny jim osobně udělí švédský král.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků