Hlavní obsah
Bradley Manning po příjezdu k soudu ve Fort Meade ve státě Maryland. Foto: Jose Luis Magana, Reuters

Nobelovu cenu míru pro vojína Manninga chce 100 000 lidí

Americký protiválečný aktivista Norman Solomon se chystá v pondělí v sídle Nobelova výboru v norském Oslo odevzdat petici se 100 000 podpisy, která žádá udělení Nobelovy ceny za mír americkému vojákovi Bradleymu Manningovi. Solomon to oznámil na svých webových stránkách.

Bradley Manning po příjezdu k soudu ve Fort Meade ve státě Maryland. Foto: Jose Luis Magana, Reuters
Nobelovu cenu míru pro vojína Manninga chce 100 000 lidí

Muže, který umožnil zveřejnění statisíců tajných vojenských a diplomatických depeší serverem WikiLeaks, už dříve na ocenění formálně nominovala nositelka Nobelovy ceny Mairead Corriganová Maguireová.

Americký novinář Solomon se domnívá, že Manning jednal v zájmu míru a demokracie, a proto si cenu zaslouží. Spolu s ním je o tom přesvědčeno 100 000 lidí z celého světa, kteří podepsali petici – ta je spolu s komentáři k vidění na internetových stránkách.

„Požádáme Nobelův výbor, aby si tyto komentáře přečetl, protože svědčí o důrazné a upřímné podpoře Bradleyho Manninga po celém světě,“ uvedl Solomon. „Díky Bradleymu Manningovi se Američané a další lidé po celém světě dozvěděli, co jejich vlády skutečně dělají. Ta odhalení způsobila politikům v mnoha zemích potíže, protože oni nejraději jednají v zákulisí,“ napsal Solomon v deníku USA Today.

Voják je nyní před soudem

Pětadvacetiletý vojín Manning nyní stojí před americkým vojenským soudem, který ho už shledal vinným ze špionáže a krádeže důvěrných státních dokumentů, za které hrozí vysoký trest vězení. Voják nechal tajné depeše zveřejnit v roce 2010, kdy sloužil v misi v Iráku jako zpravodajský analytik. Většina materiálů se pak objevila na internetu.

Nominace na letošní Nobelovu cenu za mír byly ukončeny letos na jaře, v seznamu navržených je 259 jmen organizací a jednotlivců. Manninga, který byl mezi nominovanými i loni, navrhla irská aktivistka Corriganová. Ta stejné ocenění získala v roce 1976 za své snahy o ukončení sektářského násilí v Severním Irsku.

Letošní držitel Nobelovy ceny za mír bude oznámen 11. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků