Hlavní obsah
Transportní letoun Airbus A400M Atlas na základně Incirlik Foto: Murad Sezer, Reuters

Němečtí zákonodárci posvětili stažení vojáků z turecké základny Incirlik

Spolkový parlament ve středu schválil stažení německých vojáků z turecké základny Incirlik, kde jsou spolu s bojovými letouny německé armády umístěni v rámci spolupráce zemí Severoatlantické aliance. Záměr přesunout kvůli zhoršeným vztahům mezi oběma zeměmi síly do Jordánska oznámila už 7. června německá ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Transportní letoun Airbus A400M Atlas na základně Incirlik Foto: Murad Sezer, Reuters
Němečtí zákonodárci posvětili stažení vojáků z turecké základny Incirlik

Vztahy mezi Německem a Tureckem se vyostřily poté, co Německo nejprve tureckým politikům zapovědělo agitaci u turecké menšiny v Německu a Turci následně spolkovým poslancům nedovolili navštívit základnu Incirlik.

Spolkový sněm se pro přesun vojáků vyslovil velkou většinou. Pro stažení z Turecka byly všechny parlamentní strany, poslanecké frakce Zelených a Levice ale zároveň požadovaly, aby se vojáci z Turecka vrátili rovnou domů, což se nestane.

Parlamentní armáda

V Německu je vojsko silně vnímáno jako parlamentní armáda, a proto jsou poslanecké návštěvy u vojáků pro Berlín nezbytností. Zdůraznění role parlamentu byl také důvod, proč o přesunu hlasoval Spolkový sněm. Čistě formálně by tak činit nemusel, protože o transferu už rozhodla vláda.

Vojáky, letadla a další technické vybavení chce Německo z Incirliku začít stahovat na začátku července. Německý tankovací letoun by měl být v Jordánsku v provozu už v polovině července, pozorovací letouny Tornado se budou přesouvat od srpna do září. Od října by měly znovu startovat podle plánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků