Hlavní obsah
Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Osvětim Reinhold Hanning Foto: Pool, Reuters

Německý soud poslal 94letého dozorce z Osvětimi na pět let do vězení

Německý soud v pátek poslal na pět let do vězení bývalého dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Čtyřiadevadesátiletého Reinholda Hanninga shledal vinným z podílu na vraždě 170 000 lidí. Informovala o tom agentura DPA.

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Osvětim Reinhold Hanning Foto: Pool, Reuters
Německý soud poslal 94letého dozorce z Osvětimi na pět let do vězení

Zatím není jasné, zda se některá ze stran proti rozsudku neodvolá. Prokuratura žádala šestiletý trest, obhajoba osvobození.

"Byl jste téměř půl druhého roku v Osvětimi a tím jste podporoval masové vraždění," řekla soudkyně Hanningovi při vynesení rozsudku.

Přiznal se, omluvil se a vyjádřil stud

Hanning už dříve před soudem přiznal, že jako člen jednotek SS působil v Osvětimi jako dozorce od ledna 1942 do června 1944. Za své činy se omluvil a vyjádřil stud nad tím, že přihlížel bezpráví a nic proti němu neudělal. Jeho obhájci nicméně zdůrazňovali, že neexistují důkazy, že by se obviněný sám zapojil do vraždění. Proto žádali jeho osvobození.

Podle Centrály pro zločiny nacismu se Hanning svou službou v Osvětimi, kde bylo během druhé světové války usmrceno asi 1,1 miliónu lidí, převážně Židů, podílel na holokaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty.

Poslední procesy

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů. Loni soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300 000 lidí.

Oskar Gröning

Foto: Profimedia.cz

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

Koncentrační tábor Osvětim

Němci ho původně zřídili pro polské politické vězně v roce 1940, rok po obsazení Polska. Tábor Auschwitz I. se nacházel v areálu bývalých kasáren.

Později, roku 1942, byl na druhé straně města vybudován rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III – Monowitz u blízké vesnice Monowice.

Odhaduje se, že v Osvětimi a Březince nacisté zavraždili 1,1 až 1,5 miliónu lidí, většinou Židů. Celkem bylo za války vyvražděno kolem šesti miliónů Židů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků