Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Německý muž zákona, druh v ohrožení

Když mladý muž z Bavorska v policejním stejnokroji sepisoval své stanovisko, lomcovaly s ním rozhořčení, hanba, ponížení a pocit bezmoci. Do jeho textu se však zlost ani silná slova nepromítly. Vyznívá jako věcná obhajoba muže, který je podle svých slov rád policistou a který jedná s každým stejně, bez ohledu na barvu pleti, původ a příslušnost k sociální vrstvě.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Německý muž zákona, druh v ohrožení

Policistův příspěvek zveřejněný na webu týdeníku Focus odpovídá na sloupek Hengameh Yaghoobifarahové (29) ve vyhraněně levicovém listě Tageszeitung (TAZ). Autorka ve stati nazvané Zrušení policie – všichni policajti jsou nezpůsobilí k práci si klade otázku, čím by se 250 tisíc strážců zákona živilo, kdyby byl sbor rozpuštěn. Dochází k závěru, že nejlépe by si na živobytí vydělali na skládkách odpadu, protože svůj patří k svému. „Spontánně mě napadá jediná vhodná možnost: skládka odpadků. Ne jako popeláři s klíči od domů, ale na skládce, kde je obklopují jen odpadky,“ svěřila se.

Bavor, jehož jméno redakce Focusu zná, poukázal na to, že autorka textu v TAZ se považuje za tak světu otevřenou, tolerantní a liberální, že se neštítí hanobit, urážet a ponižovat policisty, když je srovnává s teroristy, nacisty a vrahy. Přál si však zůstat v anonymitě v obavách z nařčení z rasismu. „Už pouhé takové obvinění, nikoli usvědčení, je dnes likvidační,“ objasnil na chatu.

„Pro zajištění bezpečnosti a kvality života jiných nasazujeme denně zdraví, a dokonce i život. Činíme tak i se špatným nebo chybějícím vybavením, s nízkými platy a za obtížných podmínek,“ dodává s tím, že rozsévání nenávisti v TAZ jen potvrzuje to, s čím se denně setkává na ulici: lidé ztrácejí vzájemný respekt a meze toho, co se de facto smí, se posouvají.

A hrrr na rasisty!

Povzbuzena vlnou protestů ve Spojených státech po smrti černocha George Floyda, začala německá levice upozorňovat na „rasisty“ s policejním odznakem. „Nadešel okamžik vést otevřenou rozpravu o latentním rasismu v bezpečnostních složkách,“ požadovala mezi prvními Saskia Eskenová (58), spolupředsedkyně sociální demokracie (SPD). Poté, co ji Boris Pistorius (60), spolustraník a dolnosaský ministr vnitra, pozval na diskusi do policejní akademie, její vystupování dostalo věcnější ráz.

Jörg Radek (59), vrchní komisař a místopředseda policejních odborů, v televizi ZDF připomněl, že oddělení vnitřního vyšetřování rasisty vyhledávají. „Odmítám napadání policie jako brutální, tupé síly i výkřiky, aby ji politici rozehnali nebo finančně zadupali,“ podotkl.

V Berlíně, který na zemské úrovni spravuje koalice SPD – Zelení – Levice, přistřihl policistům křidélka nový tzv. antidiskriminační zákon. Obviní-li kdokoli muže zákona z diskriminace, je na nich, aby dokázali opak. „Drogoví dealeři v Görlitzer parku, převážně migranti z afrických zemí, i libanonské zločinecké klany nejspíš obětovali zlomek svých obřích zisků a zaslali berlínské zemské vládě dárkové koše,“ objevilo se na sociálních sítích.

Díky a luční kvítí

Na druhé straně bezpečnostní složky těší, když se za ně veřejnost postaví. Tak jako ve Stuttgartu, kde v noci na minulou neděli dav asi 500 násilnických migrantů a německých levičáků ovládl na několik hodin střed města. Záběry na YouTubu dokládají, že přinejmenším část z přibližně 200 policistů napadal tak, že je nechtěl vytlačit či zranit, ale usmrtit.

Několik dnů poté místní policejní služebnu číslo 3 zalila vlna povzbudivých a děkovných mailů a vzkazů na Facebooku a Instagramu. Nejen to. „Do kanceláře za námi přišla čtyřčlenná rodina. Obě děti nám přinesly luční kvítí. Rodiče, aniž bychom to z nich mámili, nám poděkovali s tím, že jim je za Hengameh Yaghoobifarahovou hanba,“ líčila v televizi SAT 1 policistka Heidi Kreuzmannová (34).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků