Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Thilo Schmuelgen, Reuters

Němci zmařili teroristický útok na berlínský půlmaratón

Německá policie zabránila teroristickému útoku na nedělní půlmaratón v Berlíně. S odvoláním na policejní zdroje o tom informoval deník Die Welt s tím, že zadrženi byli čtyři muži s vazbami na tuniského islamistu Anise Amriho. Ten v prosinci 2016 v Berlíně najel nákladním vozem do davu na vánočním trhu a zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Policie informace německého deníku později potvrdila.

Ilustrační foto Foto: Thilo Schmuelgen, Reuters
Němci zmařili teroristický útok na berlínský půlmaratón

„Z několika indicií vyplývalo, že zadržení ve věku 18 až 21 let se mohli podílet na přípravě zločinu, který měl souvislost s touto událostí (půlmaratónem),” uvedla policie po skončení sportovní akce. Mezi zadrženými je podle policie i člověk, který chtěl v neděli diváky a účastníky závodu napadnout nožem, motivem měla být odplata za Amriho smrt.

Zda v Berlíně skutečně hrozil útok, je podle agentury DPA nejasné, neboť policie následně zákrok mírnila. Uvedla, že konkrétní důkaz o chystaném útoku nemá, ale že byla kvůli velké sportovní akci mimořádně ostražitá. Policie se rovněž rozhodla zakročit vzhledem k sobotní události v západoněmeckém Münsteru, kde řidič najel dodávkou do davu a následně spáchal sebevraždu. Při činu zahynuli dva další lidé. [celá zpráva]

Při domovní prohlídce, kterou provedla zvláštní zásahová jednotka, u něj byly nalezeny dva připravené nože. Die Welt poznamenal, že nebezpečí veřejnosti nehrozilo, neboť policie o skupině věděla již delší dobu a sledovala ji.

Na Amriho, kterého několik dní po berlínském atentátu zastřelila policie v Itálii, měla čtveřice úzké a soukromé vazby, napsal německý list. Jeden z nyní prohledaných bytů byl údajně terčem policejní razie i po útoku na adventní trh.

Útok kamiónem

Anis Amri řídil kamión, kterým vjel do davu na vánočním trhu u Pamětního kostela císaře Viléma v Berlíně. Ujel asi 50 až 80 metrů, než zastavil. Cestou zdemoloval několik stánků a při tragédii zahynulo 12 lidí, zraněných bylo 48. Mezi obětmi byla i Češka, která v Německu dlouhodobě žila s manželem.

Amri z místa činu uprchl, v kabině tahače ale nechal doklady. O několik dní později jej dopadli v Itálii. Spatřila ho policejní hlídka kolem třetí hodiny ranní nedaleko Milána ve městě Sesto San Giovanni a požádala jej o doklady. Zprvu prý reagoval poklidně, pak si ale sundal batoh, vytáhl z něj pistoli, začal křičet Alláhu akbar (Bůh je veliký) a jednoho policistu střelil do ramene. Následně se snažil utéct a skrýt za zaparkované auto, policisté jej ale zastřelili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků