Hlavní obsah
 

Němci vědí, kdo poslal pravici zatykač na podezřelého Iráčana. Úředník se přiznal

Zatykač na jednoho z mužů podezřelých z vraždy pětatřicetiletého Němce v Saské Kamenici (Chemnitz) pravicovým uskupením poslal zaměstnanec drážďanské justice. Přiznal se k tomu deníku Bild. Saské ministerstvo spravedlnosti už muže postavilo mimo službu.

 
Němci vědí, kdo poslal pravici zatykač na podezřelého Iráčana. Úředník se přiznal

Zatykač tento týden na internetu zveřejnili mimo jiné zakladatel protiimigrační Pegidy Lutz Bachmann, okresní sdružení protestní Alternativy pro Německo (AfD) nebo hnutí Pro Chemnitz, které ve městě organizuje demonstrace. [celá zpráva] Jedna z nich se koná i ve čtvrtek večer [celá zpráva], další je svolána na víkend.

Saské úřady přitom nebyly schopné vysvětlit, jak se neveřejný dokument mohl dostat do rukou pravicových organizací.

Vše se vyjasnilo až ve čtvrtek, kdy se devětatřicetiletý justiční úředník Daniel Zabel přiznal, že zatykač vyfotografoval a snímek poslal mimo jiné hnutí Pro Chemnitz. Chtěl prý, aby vyšla najevo pravda. Nebyl si ale podle svého vyjádření vědom toho, že by se mohl dopustit trestného činu.

Policista a demonstrant během protestů příznivců německé ultrapravice v Saské Kamenici

Foto: Jens Meyer, ČTK/AP

Jména podezřelých i soudkyně

Ve zveřejněném dokumentu, který byl na internetu rychle mnohokrát sdílen, byla uvedena jména dvojice podezřelých mužů z Iráku a Sýrie, svědků i příslušné soudkyně. Také v něm nechyběly podrobnosti o činu.

O případném dalším postihu úředníka rozhodne saské ministerstvo spravedlnosti poté, až skončí jeho vyšetřování. Někteří odborníci ale už teď počítají s tím, že bude muset z justice odejít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků