Hlavní obsah
Dálniční zácpa u Záhřebu Foto: Profimedia.cz

Návraty od Jadranu mohou ztížit blokády

Čeští turisté v Chorvatsku nebo i v Černé Hoře, kteří se během posledního víkendu prázdnin budou vracet domů, by se měli obrnit trpělivostí. Návrat z dovolené u moře jim mohou ztížit blokády, které v Chorvatsku na sobotu i neděli chystalo tamější motorkářské sdružení Karavana pro život.

Dálniční zácpa u Záhřebu Foto: Profimedia.cz
Návraty od Jadranu mohou ztížit blokády

Až čtyři tisíce motorkářů chtěly pomalou jízdou zablokovat provoz u největší chorvatské mýtnice Zagreb–Lučko i u některých dalších mýtnic, na třech hraničních přechodech a v přístavech s trajektovou přepravou.

„Sdružení chtělo tímto způsobem protestovat proti neochotě chorvatské vlády přijmout zákony, jež by zvýšily bezpečnost motocyklistů na silnicích. Vybralo si k tomu ovšem jeden z nejrizikovějších víkendů, kdy kvůli přívalu aut a autobusů s turisty by mohla doprava na mnohých místech Chorvatska na dlouhé hodiny skutečně zkolabovat,“ řekl Právu mluvčí ÚAMK ČR Igor Sirota.

Pozdě večer se sdružení podle listu Slobodna Dalmacija snažilo protest odvolat s tím, že o změně zákona komunikuje s ministerstvem dopravy. Část členů ale tvrdila, že některé mýtnice přesto zablokují.

Práce na D1 se přerušovat nebudou

I v Česku budou muset ti, kdo s koncem prázdnin vyjedou na delší cestu autem, počítat na komunikacích s kolonami, jakkoliv mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký ujistil, že na dálnicích a silnicích první třídy nebudou kvůli očekávanému hustému provozu prováděny v neděli od osmi hodin ráno až do 21 hodin večer žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů.

Na nejzatíženější dálnici D1 však stavbaři ani o tomto rušném víkendu nepřeruší modernizaci, která v současné době probíhá na pěti úsecích, a maximální rychlost je v nich omezena na 80 kilometrů v hodině. Připraveny však budou odtahové služby, aby mohly v případě dopravní nehody ihned zasáhnout.

„K dispozici je pro řidiče také nepřetržitá bezplatná dálniční asistenční služba, zajišťovaná pracovníky ŘSD. Řidiči se na ni mohou prostřednictvím telefonní linky 800 280 281 obrátit při jakýchkoliv potížích. Na tomto čísle dostanou rovněž informace o aktuální dopravní situaci,“ sdělil Studecký.

Rozsáhlé silniční kontroly po celé republice přitom chystá policie. Do akce zapojí stovky příslušníků, kteří se kromě jiného zaměří na dodržování rychlosti na problematických místech páteřních komunikací a na sedmi úsecích dálnic D1, D2 a D5 budou připraveni i se speciálními odtahovými vozy, aby případně zajistili rychlé zprůjezdnění.

Dopravci posílí vlakové spoje

S končícími prázdninami a začátkem školního roku stoupá rovněž zájem lidí o přesun vlakem. České dráhy (ČD) posílily už nyní dopravu o desítky vozů, které nabídnou několik tisíc míst navíc. S posílením v případě aktuální potřeby počítají i RegioJet a Leo Express.

„Nejvíc posílíme dopravu z Moravy do Prahy, ale dodatečné vozy pojedou i na dalších tratích mezi krajskými městy a hlavním městem,“ sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V záloze navíc jsou desítky osobních vozů pro operativní dispečerské posílení vlaků. Ty ČD soustředily ve významných železničních uzlech, jako je Bohumín, Olomouc či Břeclav.

Vedle mnoha vozů pojede až do poloviny září také posilový vlak EuroNight Bohemia, který zajišťuje dodatečnou kapacitu při cestování mezi Prahou a východním Slovenskem. Od 2. září pak začnou znovu jezdit školní vlaky ČD, jejichž provoz byl v době letních prázdnin omezen.

Přes tato opatření doporučují ČD cestujícím, aby si včas zajistili rezervaci a svou cestu, pokud je to možné, naplánovali raději mimo dopravní špičku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků