Hlavní obsah
Alexej Navalnyj na snímku z července 2020. Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

Navalnyj je na tom lépe. Dýchá bez pomoci a vstal z postele

Zdravotní stav otráveného ruského byznysmena a opozičníka Alexeje Navalného se dál zlepšuje. Už mu nemusí být poskytováno umělé dýchání a občas může i opustit lůžko. V pondělí to oznámila berlínská klinika Charité.

Alexej Navalnyj na snímku z července 2020. Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP
Navalnyj je na tom lépe. Dýchá bez pomoci a vstal z postele

„Nyní podstupuje mobilizaci a je schopen na krátké chvíle opustit své lůžko,“ uvedla nemocnice. Kromě toho byl Navalnyj podle kliniky úspěšně zcela odpojen od mechanické ventilace.

Německá vláda v pondělí oznámila, že kromě německých expertů i laboratoře ve Švédsku a ve Francii nezávisle na sobě na základě zkoumání vzorků dospěly k závěru, že Navalnyj byl otráven novičokem, což je látka vyvinutá v bývalém Sovětském svazu.

Otrava v letadle

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován poté, co se mu udělalo špatně během letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letadlo muselo nouzově přistát v Omsku a Navalnyj byl v bezvědomí převezen do tamní nemocnice.

Podle Navalného mluvčí byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Lékaři z omské nemocnice původně uvedli, že v jeho těle nenašli žádné stopy jedu.

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl podle své mluvčí otráven jedem v čaji.

Foto: Twitter.com

Němci nabídli, že se o vůdce ruské opozice postarají v berlínské nemocnici Charité, a převzali ho do péče, i když to Rusko nechtělo. Po provedení testů oznámili, že byl ruský opozičník otráven jedem ze skupiny novičok, který se mu dostal do těla kůží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků