Hlavní obsah
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Francois Lenoir, Reuters

NATO uprchlickou krizi řešit nebude

Severoatlantická aliance podle tiskové agentury DPA odmítla požadavek, aby se NATO v rámci nynější migrační krize zapojilo do ochrany hranic některých evropských zemí. DPA v této souvislosti připomněla úterní slova českého vicepremiéra Andreje Babiše, jenž se o možnosti takové alianční pomoci zmínil.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Francois Lenoir, Reuters
NATO uprchlickou krizi řešit nebude

"Neexistuje žádné vojenské řešení problémů, které jsou způsobeny velkými migračními pohyby," citovala DPA mluvčího NATO. Podle jeho slov alianci řešení takových problémů nepřísluší.

Babiš v úterý v souvislosti s uprchlickou krizí před novináři prohlásil, že je třeba okamžitě uzavřít schengenský prostor a bránit toto území většiny evropských zemí před přílivem uprchlíků.

"Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc," uvedl Babiš. Pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být podle něj domluveno na nejvyšší úrovni.

Evropa v posledních měsících čelí náporu uprchlíků mimo jiné ze severu Afriky, kteří hledají útočiště před konflikty ve svých zemích, zejména v Sýrii, i lepší ekonomické podmínky.
Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 000 migrantů, 2373 z nich cestu zaplatilo životem, uvedla v nejnovější bilanci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Hlavní vstupní branou na evropský kontinent se letos pro utečence stalo Řecko, k jehož břehům podle řeckých úřadů od ledna připlulo přes 160 000 imigrantů.

Související témata

.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Foto: Profimedia.cz

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků