Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo hovoří na mnichovské bezpečnostní konferenci Foto: Reuters

NATO není mrtvé, Západ vyhrává, řekl americký ministr zahraničí

Zprávy o smrti Severoatlantické aliance (NATO) jsou nesmírně přehnané, prohlásil v sobotu americký ministr zahraničí Mike Pompeo na mnichovské bezpečnostní konferenci. Západ podle něj vítězí. Ve svém projevu se šéf americké diplomacie důrazně vymezil proti tvrzení německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, že se Spojené státy za administrativy Donalda Trumpa zříkají myšlenky mezinárodního společenství.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo hovoří na mnichovské bezpečnostní konferenci Foto: Reuters
NATO není mrtvé, Západ vyhrává, řekl americký ministr zahraničí

„Západ vítězí a dělá to společně,” opakoval během svého projevu Pompeo několikrát. „Svoboda a demokracie vítězí,” vyjádřil také své přesvědčení politik, kterého podle jeho slov překvapují opakovaná prohlášení západních představitelů zpochybňující americké mezinárodní angažmá.

Naposledy tak při zahájení mnichovské konference učinil Steinmeier, podle něhož USA za Trumpa prosazují názor, že každý má své zájmy stavět nad zájmy všech ostatních.

Pompeo v projevu vyjmenoval řadu mezinárodních iniciativ, do nichž jsou USA zapojeny, ať už je to vojenská podpora členských zemí NATO na východě Evropy, podpora Ukrajiny nebo prosazování společných sankcí proti severokorejskému režimu a další. „Je to Amerika, která odmítá mezinárodní společenství?” zeptal se, a dodal: „Nenechte se mýlit.”

„Jsem rád, že mohu oznámit, že zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané,” uvedl v narážce na slova amerického spisovatele Marka Twaina, který kdysi prohlásil, že zprávy o jeho smrti nesmírně přeháněly. Reagoval tak na loňské podzimní tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že NATO je ve stavu klinické smrti.

Svobodný Západ má podle šéfa americké diplomacie daleko světlejší budoucnost než jeho neliberální alternativy.

Pompeo ve svém vystoupení také kritizoval Čínu, Rusko a Írán. Moskvu kritizoval za okupaci Krymu, obsazení části Ukrajiny a také ruskou dezinformační kampaň. V případě Číny označil firmu Huawei za trojského koně čínských zpravodajců.

Varování před Huawei

Před společností Huawei, která se v některých evropských zemích bude podílet na výstavbě sítě páté generace (5G), v sobotu varoval i americký ministr obrany Mark Esper. Evropa podle něj za USA poněkud zaostává ve schopnosti rozeznat, jaké nebezpečí představuje Huawei, kterou Washington viní z možné špionáže pro Peking: „Pokud nerozeznáme nebezpečí a něco s tím neuděláme, mohlo by to mít nakonec dopad také na NATO.”

Není podle něj možné, aby si členské země aliance přestaly vyměňovat informace, protože se budou bát, že k jejich důvěrné komunikaci mají přístup čínské tajné služby.

Čínský ministr zahraničí Wang I v Mnichově kritiku odmítl jako kampaň, která má jeho zemi pošpinit: „Obecně se dá říct, že všechna obvinění proti Číně jsou lži". Washington se podle něj i těmito tvrzeními snaží bránit rychlému rozvoji Číny, který je přitom "nevyhnutelným trendem" a "odrazem směru lidského pokroku". Wang věří, že pokud jde o Huawei, budou se evropské země rozhodovat na základě faktů.

Západ slábne, varoval Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron,  který na podzim mluvil o klinické smrti NATO, varoval, že Západ v posledních deseti či 15 letech oslabuje, zatímco Čína, ale i další mocnosti jako Rusko, zesilují. Navíc svůj postoj k Evropě postupně mění Spojené státy, když přesunují střed svého zájmu jinam.

Macron zdůraznil, že se Evropa kvůli tomu musí stát suverénnější v oblastech bezpečnosti, zvládání migrace, boje proti změnám klimatu či vývoji umělé inteligence. „Potřebujeme evropskou strategii, která nám pomůže stát se strategickou mocností," poznamenal Macron s tím, že by v budoucnosti rád viděl kontinent, který vystupuje suverénně, jednotně a demokraticky.

Prezident zmínil i některé konkrétní kroky, které by k tomu měly pomoci: „Nemůže to být Evropa, kde rozhodujeme jen jednomyslně, kde má každá země svého komisaře.” Společná bezpečnost kontinentu má mít podle šéfa Elysejského paláce dva pilíře - jeden evropský a jeden v rámci NATO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků