Hlavní obsah
Tiskárna, v níž byl ukrytý výbušný systém objevený v Dubaji. Foto: Reuters

Nálož v letadle z Jemenu měla vybuchnout nad východem USA

Testy nálože, kterou na konci října objevily úřady ve Velké Británii v nákladním letadle z Jemenu do USA, ukázaly, že bomba měla vybuchnout nad východním pobřežím Spojených států. Uvedl to server BBC.

Tiskárna, v níž byl ukrytý výbušný systém objevený v Dubaji. Foto: Reuters
Nálož v letadle z Jemenu měla vybuchnout nad východem USA

„Můžeme potvrdit, že nákladní letadlo z Kolína nad Rýnem přistálo na letišti v East Midlands v pátek 29. října v 2:13 britského letního času. Letadlo opustilo letiště ve 4:20 poté, co byl odstraněn podezřelý balíček,“ uvedla police v prohlášení.

„Forenzní zkoušky zjistily,  že kdyby se nálož aktivovala, explodovala by 9. října v 9:30 ráno středoevropského času," uvedla ve středu britská policie. Tou dobou by letadlo bylo někde na východním pobřeží. Mířilo do Chicaga. Balíček, v němž výbušný materiál byl, měl adresu židovské komunity přímo v tomto městě.

Police uvedla, že letadla vyndána celé tiskárna i s tonerem s náloží. Nálož nebyla okamžitě zneškodněna. K tomu došlo později, až po jejím prvním prozkoumání v 7:40 asi tři hodiny před naplánovanou explozí.

Výbušnina byla uložena v náplni do tiskáren v letadle společnosti UPS. Druhou nálož objevili v Dubaji v letounu společnosti FedEx. V tiskárně a náplních byla látka PETN a roznětka.

Letadla byla odstavena po varování, které úřady dostaly od Saúdské Arábie. Výbušnina byla objevena asi tři hodiny předtím, než byla naplánována aktivace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků