Hlavní obsah
 

Na vojenské přehlídce v Paříži se předvedl létající muž

Tradiční vojenskou přehlídku v Paříži u příležitosti nedělních oslav francouzského státního svátku doplnil „létající muž“ na futuristickém zařízení zvaném Flyboard Air. Je to zvláštní vznášedlo podobné dronu a vybavené podle agentury AFP několika motory. Pilot na zařízení během letu stojí.

 
Na vojenské přehlídce v Paříži se předvedl létající muž

Ačkoli Flyboard Air není čerstvou novinkou, novináři a uživatelé na Twitteru ukázku letových možností stroje označili za ohromující. Zařízení pilotoval jeho tvůrce Francouz Frank Zapata, který během letu držel v ruce pušku.

Létající muž na na futuristickém zařízení zvaném Flyboard Air

Foto: Charles Platiau, Reuters

Zapata na svém webu o zařízení tvrdí, že vyniká rychlostí a obratností, a že v případě ztráty jednoho motoru ostatní pohonné jednotky výpadek snadno vyrovnají. Současná verze flyboardu umožňuje vynést až stokilogramového pilota do výšky 150 metrů, rychlost letu pak dosahuje 140 kilometrů v hodině. Délka letu, než se spotřebuje palivo v podobě kerosinu, nyní dosahuje deseti minut, což znamená čtyřkilometrový dolet.

Vojenská přehlídka na třídě Champs-Elysees

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

V současné době společnost pracuje na nové generaci flyboardu, který umožní rychlost až 200 kilometrů v hodině, 30minutovou letovou dobu a dostup až do výšky tří kilometrů. Zapatova firma navrhuje řadu přístrojů pro vojenské využití včetně dronu pro přepravu velkého nákladu, bezpilotní prostředek pro evakuaci zraněných vojáků či vzdušnou obdobu motorky.

Oslav francouzského státního svátku v Paříži se účastnila také německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Pool, Reuters

Oslav francouzského státního svátku se v Paříži účastní řada světových politiků, mezi nimiž je například německá kancléřka Angela Merkelová či končící šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker či portugalský premiér Marcelo Rebelo de Sousa.

Francouzský prezident Emmanuele macron (vlevo) a generál Francois Lecointre

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Přehlídka pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebyla nejpříjemnější. Ve chvíli, kdy jel v otevřeném autě po třídě Champs-Elysées, začaly na něj pískat desítky lidí, někteří volali po jeho demisi. Zhruba dvacet lidí kříčelo: „Žluté vesty! To praskne! Emmanueli Macrone, přijdeme si pro tebe!“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků