Hlavní obsah
Příslušník ukrajinských speciálních sil Foto: Reuters

Na Ukrajině zadrželi ruskou špiónku, postřelila několik lidí

Ukrajinská tajná služba SBU ve středu oznámila, že zadržela ruskou špiónku, které organizovala diverzanty na jihu Ukrajiny. Zadržená třiadvacetiletá Marija Koledová přijela do Chersonu na jihu země 4. dubna. Uvedla, že šlo už o její devátou cestu na Ukrajinu, napsala Ukrajinska pravda.

Příslušník ukrajinských speciálních sil Foto: Reuters
Na Ukrajině zadrželi ruskou špiónku, postřelila několik lidí

Když byla zadržena, měla u sebe jateční pistoli upravenou pro palbu ostrými náboji a metodickou příručku pro vytváření podvratných skupin. Zřejmě byla aktivistkou proputinovské organizace Rosmol (Mladá Rus).

Pátého až šestého dubna uskutečnila cizinka řadu setkání s lídry a aktivisty proruských hnutí v Chersonu a také navštívila další okresní centra v oblasti, když monitorovala situaci,“ uvedla SBU ve svém prohlášení.

Významnější byly ale její další aktivity, 7. dubna se přímo účastnila střetů u správního úřadu Mykolaevské oblasti, „kdy dostala střelnou zbraň a podle svých slov zranila tři lidi“. V Mykolaevu bylo při střetech v noci úterý zraněno 15 lidí a někteří byli postřeleni z plynových pistolí.

Podle operativců 8. dubna Koledová informovala své nadřízené, že proruští aktivisté měli improvizované nálože a domluvili se na použití střelných zbraní. „Vypověděla též o přípravě dvou podvratných skupin (sedm lidí z Chersonu a šest z Nové Kachovky) určených pro Doněck, kde se měli účastnit masových nepokojů.

Rusko popírá, že by vysílalo své agenty na Ukrajinu, jak to tvrdí Kyjev. A nepokojů v Charkově se podle vyjádření police účastnili především občané města nebo Charkovské oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků