Hlavní obsah
 

Na Ukrajině jde do tuhého, Kyjev hlásí už tři mrtvé demonstranty

Nepokoje v ukrajinském hlavním městě Kyjevě mají první mrtvé. Podle agentury Interfax zemřeli kvůli srážkám s policií tři lidé. USA zavedly vůči Ukrajině první sankce. Odpoledne má o krizi jednat prezident Viktor Janukovyč se zástupci opozice, včetně boxerského šampióna Vitalije Klička.

 
Na Ukrajině jde do tuhého, Kyjev hlásí už tři mrtvé demonstranty

První obětí je mladý muž, jenž byl policisty postřelen v noci na středu, druhou 22letý aktivista, který spadl z ochozu nad vchodem do stadiónu Dynama Kyjev, odkud demonstranti ostřelovali policejní oddíly petardami. Agentuře Interfax to řekli zdroje z opozičního tábora i lékaři.

Také třetí mrtvý je obětí policejní střelby, uvedl list Ukrajinska pravda. Demonstrant byl podle deníku zasažen do srdce.

Prezident Viktor Janukovyč násilnosti odsoudil. „Jsme proti prolévání krve, proti nasazení síly. Musíme obnovit mír a stabilitu,” uvedl v tiskovém prohlášení.

Někteří demonstranti proti policistům vrhali Molotovovy koktejly.

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Jsou to teroristé, tvrdí premiér

Demonstrace v Kyjevě i dalších městech se rozšířily v prosinci poté, co Janukovyč odmítl podepsat chystanou smlouvu o přidružení k Evropské unii. [celá zpráva]

Ukrajinská společnost je rozdělena na proruskou a prozápadní.

Demonstranti v Kyjevě

Foto: ČTK/AP

Situace kulminovala úterními spekulacemi tisku, že se vláda chystá vyhlásit výjimečný stav. Mluvčí prezidenta to však vzápětí popřel.

V Kyjevě ve středu ráno začala policie demonstranty vytlačovat z centra a rozebírat jejich barikády. Většina protestujících jim ustoupila za pokřikování hesel jako „Vrazi” a „Sláva Ukrajině”. Někteří však na příslušníky vrhali Molotovovy koktejly.

Střet policistů v Kyjevě s demonstranty

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Před policejní akcí v případě, že násilnosti budou pokračovat, varoval před pár dny premiér Mykola Azarov. Podle vlády řídí nepokoje teroristé a ultrapravicoví extremisté podporovaní Západem.

Američané ruší víza

Americké velvyslanectví v Kyjevě mezitím zrušilo vstupní víza do USA pro několik Ukrajinců odpovědných za policejní násilí v ukrajinském hlavním městě, oznámil na svých webových stránkách ukrajinský týdeník Fokus s odvoláním na prohlášení ambasády.

"Byla zrušena víza pro několik ukrajinských občanů spojených s použitím síly," uvádí se v prohlášení velvyslanectví USA. "Další kroky proti těm, kteří jsou zodpovědni za nynější násilí, se zvažují," stojí v dokumentu.

Washington už dříve Ukrajinu varoval, že by vůči ní mohl zavést sankce, pokud násilí neustane. [celá zpráva]

Související témata

Viktor Janukovyč vyhrál prezidentské volby na Ukrajině.

Foto: Grigory Dukor, Reuters

Napjatou situaci se pokusí odpoledne řešit zástupci opozice včetně boxera Vitalije Klička, který chce kandidovat na nejvyšší úřad, s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Hlava Ukrajiny přislíbila jednání už v neděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků