Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková, která ve středu odstoupila. Foto: ČTK/AP

Na Slovensku začínají padat hlavy

Dva spolupracovníci slovenského premiéra Roberta Fica, na jejichž vazby s osobami patrně blízkými italské mafii upozornil zavražděný novinář Ján Kuciak, opustili svá místa. Viliam Jasaň a Mária Trošková ale podle svých slov odstoupili jen dočasně, a to do doby, než bude objasněna vražda investigativního novináře serveru Aktuality.sk.

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková, která ve středu odstoupila. Foto: ČTK/AP
Na Slovensku začínají padat hlavy

Viliam Jasaň působil jako tajemník Bezpečnostní rady slovenské vlády a Mária Trošková byla hlavní poradkyní slovenského premiéra Roberta Fica.

Kuciak ve své poslední nedokončené reportáži napsal, že Trošková založila s Italem Antoninem Vadalem v roce 2011 společnost GIA Management. „Asi po roce Trošková odešla a později se stala asistentkou poslance Směru Viliama Jasaně. Pak zamířila k Ficovi na Úřad vlády. Po roce se za ní stěhoval i Jasaň. Premiér ho jmenoval ředitelem kanceláře a tajemníkem bezpečnostní rady státu,“ napsal Kuciak. [celá zpráva]

Jasaň vlastnil soukromou bezpečnostní firmu Prodest, kterou nedávno převzal právě Vadala. Společnou firmu s Italy má i Jasaňův syn Slavomír. Podle autora reportáže se dají vystopovat i další vazby Vadaly na politiky strany Směr, kterou aktivně podporuje.

Odstoupil také ministr kultury

Ještě před Troškovou a Jasaněm oznámil svou rezignaci ministr kultury Marek Maďarič (Směr-sociální demokracie). Také on se ve středu rozhodl podat demisi v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka. [celá zpráva]

Slovenský ministr kultury Marek Maďarič podal demisi.

Foto: Jan Koller, ČTK

„Po tom, co se stalo, si nedokážu představit, že bych klidně seděl na místě ministra. Z věcného hlediska má z vlády nejblíže k médiím právě ministerstvo kultury. Nedokážu se vyrovnat jako ministr kultury s tím, že za mého působení byl zavražděn novinář,“ řekl Maďarič.

Dvojnásobná úkladná vražda

Těla muže a ženy ve věku 27 let – Kuciaka a jeho snoubenky – našla policie v noci na pondělí v rodinném domě v obci Veľká Mača. Policii upozornili příbuzní, kterým se dvojice už několik dnů neohlásila.

Ján Kuciak

Foto: Repro Aktuality.sk

Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk. Údajně se chystal rozkrýt trestnou činnost italské mafie na východě Slovenska.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků