Hlavní obsah
Ženu podezírají, že sbírala informace vojenského charakteru. Na snímku lodě v Sevastopolu (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Na Krymu zadrželi Rusku podezřelou ze špionáže pro Ukrajinu

Sevastopolský soud v pátek poslal na dva měsíce do vazby Rusku, která je podezřelá, že prováděla na anektovaném Krymu špionáž pro Ukrajinu, uvedla agentura TASS.

Ženu podezírají, že sbírala informace vojenského charakteru. Na snímku lodě v Sevastopolu (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Na Krymu zadrželi Rusku podezřelou ze špionáže pro Ukrajinu

Zpráva přichází krátce poté, co ruská tajná služba FSB oznámila, že v Sevastopolu na anektovaném Krymu zadržela Rusku podezřelou z práce pro ukrajinskou armádní rozvědku.

„Poslali ji na dva měsíce do vazby,” uvedl představitel soudu v Sevastopolu.

FSB před tím oznámila, že ve státním zájmu byla zadržena občanka Ruska, kterou „naverbovaly ukrajinské tajné služby”, aby na základě instrukcí vedení rozvědky ukrajinského ministerstva obrany „sbírala v Rusku tajné informace vojenského charakteru”.

Šéf ruské FSB Alexander Bortnikov

Foto: Sputnik, Reuters

Žena je stíhána za velezradu na základě paragrafu 275 ruského trestního zákoníku. Hrozí jí až 20 let vězení.

Válka špionů

Rusko a Ukrajina si navzájem zatýkají lidi podezřelé ze špionáže. FSB tento měsíc uvedla, že ve městě Aksaj poblíž hranic s Ukrajinou zadržela ruského důstojníka pro podezření, že ukrajinské rozvědce předával údaje o ruských vojácích, připomněl deník Vedomosti.

Minulý měsíc soud v Rostovu poslal na 12 let do vězení penzistu z pohraniční vsi Čertkovo, který se podle soudu dopustil vlastizrady tím, že ukrajinským tajným službám předával informace o rozmístění ruské vojenské techniky. Podezřelý se ještě během vyšetřování ke špionáži přiznal, napsala agentura RIA Novosti.

Ukrajinská tajná služba SBU tento měsíc informovala o případu bývalého policisty, kterého během návštěvy anektovaného Krymu v roce 2014 zverbovali ke špionáži pro Rusko dva „přeběhlí” agenti SBU, kteří po anexi přešli do služeb FSB.

Bývalý policista podle SBU svolil s tím, že za peníze bude předávat údaje o ukrajinských vojenských jednotkách, záložnících, nacionalistech a dobrovolnících válčících s proruskými nacionalisty na východě Ukrajiny. SBU tvrdí, že špiona dopadla letos v červenci a že ho tento měsíc soud poslal na 12 let do vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků