Hlavní obsah

Na dně Atlantiku nalezli další loď plnou stříbra

Na dně Atlantiku v hloubce 2500 metrů se podařilo najít vrak lodi Mantola, která převážela stříbro. Tu v roce 1917 torpédovala německá ponorka U-81. Vrak lokalizovala americká společnost Odyssey Marine Exploration nedaleko jihozápadního pobřeží Irska.

Na dně Atlantiku nalezli další loď plnou stříbra

Loď byla objevena asi 160 kilometrů od místa, kde byl objeven jiný vrak - potopená  Gairsoppa, která byla také plná stříbra. Mantola byla objevena právě při pátrání po Gairsoppě.

Mantola převážela 17 tun stříbra v hodnotě 12 miliard liber. Je to mnohem menší množství, než které měla na palubě Gairsoppa. Ta převážela 200 tun stříbra. [celá zpráva]

Britský parník Mantola vyplul z Londýna 4. února 1917. Plul do Kalkaty. Na palubě měl posádku 165 mužů a vezl i 18 cestujících.

Při torpédovém útoku zahynulo sedm lidí.

Loď po útoku z 8. února zůstala na hladině, potopila se až o den později, když se ji neúspěšně pokusili odtáhnout do přístavu.

Podle dohody asi americká firma ponechá 80 procent hodnoty stříbra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků