Hlavní obsah
Ruská armáda přepravuje samohybnou houfnici na silnici u hranic s Ukrajinou. Foto: Alexander Demianchuk, Reuters

Moskva je superproblém, varoval litevský ministr před ruskou provokací

Litva v pátek varovala, že ruský prezident Vladimir Putin může přijít s provokací proti NATO v týdnech, kdy ještě nebude Donald Trump v křesle prezidenta a bude probíhat proces předání moci. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius řekl BBC, že se „velmi obává“ o osud Pobaltí i syrského Aleppa. Podle něj je Rusko „superproblém”.

Ruská armáda přepravuje samohybnou houfnici na silnici u hranic s Ukrajinou. Foto: Alexander Demianchuk, Reuters
Moskva je superproblém, varoval litevský ministr před ruskou provokací

„Nová (americká) vláda nenastoupí do druhé půlky ledna. Velmi se obávám tohoto období nejen kvůli regionu, ale také doufám, že do té doby nebude Aleppo vymazáno z povrchu zemského,“ řekl ministr.

Linkevičius navíc dodal: „Rusko není supervelmoc, ale superproblém.“

Litva nedávno varovala, že Moskva posílila a přezbrojila své síly na základně v Kaliningradu.

BBC poznamenává, že právě v Pobaltí se dívají s obavami na komplikovaný proces předání moci Trumpovi. Litva je přesvědčena, že její obavy jsou kvůli geografické poloze a historickým zkušenostem oprávněné. Nějakou dobu byla součástí SSSR i Ruska.

Linkevičius dodal, že se domnívá, že jeho pohled na Rusko je správný: „Země, které nejlépe rozumějí Rusku, jsou vždy ty, které jsou mu nejblíže.“

Nepříjemné vzpomínky

A zkušenosti Litevců nejsou dobré: „Pamatuji si z dětství zvuk tanků, které se valily ulicemi Vilniusu, takže i moje generace – je mi 34 let – si pamatuje, že tu byli Rusové v sovětské armádě,“ svěřil se opoziční politik Gabrielius Landsbergis.

Naráží na dění z roku 1991, kdy sovětská armáda zasáhla proti pokojným protestům lidí požadujících nezávislost země na SSSR.

Litva se ale také strachuje, že by si Trump mohl notovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a že Spojené státy touží mít v Rusku partnera, a proto by změnily přístup k východní Evropě. Trump naznačil před volbami, že by mohl přestat chránit pobaltské země.

Rusko ale tvrdí, že žádné touhy expandovat nemá a že své jednotky posiluje, protože se NATO přibližuje k jeho hranicím.

Anketa
Vidíte ve sbližování Donalda Trumpa s Ruskem hrozbu pro východní Evropu?
Ano
25 %
Ne
75 %
Celkem hlasovalo 6542 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků