Hlavní obsah
Bývalý britský ministr pro brexit David Davis Foto: Leon Neal, ČTK/AP

Ministr pro brexit rezignoval. Odříznutí od EU je nereálné, tvrdí

Britský ministr pro odchod z Evropské unie David Davis v noci na pondělí s okamžitou platností rezignoval. Svého úřadu se vzdal po sporu s premiérkou Theresou Mayovou ohledně jejího návrhu na podobu vztahů Spojeného království s EU poté, co země příští rok blok opustí. Podle něj bude mít Londýn kvůli postoji premiérky slabou pozici.

Bývalý britský ministr pro brexit David Davis Foto: Leon Neal, ČTK/AP
Ministr pro brexit rezignoval. Odříznutí od EU je nereálné, tvrdí

Ve svém rezignačním dopise podle agentury Reuters Davis uvedl, že kvůli politice Mayové se Londýn ocitne v „lepším případě ve slabé vyjednávací pozici” a bude nucen činit další ústupky.

Davis odchod zdůvodnil rozředěním pátečních dohod vlády, zdržením při vytvoření bílé knihy a nepřijetí návrhu vybudování celnic na hranicích Severního Irska s Irskem, což vše vedlo k oslabení pozic Británie.

Parlament navíc podle Davise nezíská po brexitu zpět z Bruselu některé pravomoci. Takové vyhlídky jsou „spíše iluzorní než reálné”, uvedl Davis. Připomněl, že s úřadem předsedkyně vlády se v uplynulých měsících neshodl v řadě otázek týkajících se brexitu.

Podle něj je „méně a méně pravděpodobné”, že se vládě podaří uvést do praxe výsledek referenda z roku 2016, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU.

Demisi podal Davis krátce poté, co si premiérka Mayová zajistila podporu rozděleného kabinetu pro své plány týkající se vztahů Británie a EU po brexitu. Podle některých členů vlády, kteří jsou zastánci takzvaného „tvrdého” brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur, je ale vládní brexitový plán příliš měkký. Podporovatelem nekompromisního brexitu byl i Davis.

Mayová Davisova odchodu lituje

Mayová v reakci na Davisovu demisi podle Reuters uvedla, že je jí líto, že odchází. Dodala, že vyjednávací pozice britské vlády je v souladu s výsledkem referenda i s volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie, a že dohoda bude znamenat předání moci z Bruselu do Londýna.

Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony. Vláda musela učinit nějaký krok, aby mohla nastat fáze podrobnějších jednání o budoucích vztazích Londýna a Bruselu, dodala Mayová v dopise dlouhém dvě a půl stránky.

Zatím není  jasné, kdo Davise nahradí. Euroskeptici jeho odchod vítají, ale odmítají, aby ho nahradil ministr pro životní prostředí Michael Gove, jak se spekulovalo. Vyzývají k akci ministra zahraničí Borise Johnsona, ale ten zřejmě v pondělí nic nepodnikne.

Kabinet Mayové se rozpadá

Podle agentury AP Davisův odchod křehkou vládu Mayové oslabí. Po Davisovi, který funkci ministra pro brexit zastával od roku 2016, ohlásila odchod z ministerstva pro brexit podle tisku i další klíčová osoba, náměstek Steve Baker. Odchází také další ministerská úřednice pro brexit Suella Bravermanová.

Davies je šestým ministrem, který odešel od loňského podzimu, a spekuluje se o možnosti pádu vlády, zřejmě ale není ještě dost vlastních konzervativních poslanců, kteří by ji položili.

Premiérka má v pondělí svůj brexitový plán obhajovat v Dolní sněmovně. Čekají ji také jednání s konzervativními poslanci a členy Sněmovny lordů.

„Je to naprostý chaos. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu,” citovala BBC představitele opozičních labouristů Iana Laveryho.

Konzervativní poslanec Peter Bone naproti tomu soudí, že Davis se rozhodl správně a zásadově. Návrhy premiérky ohledně brexitu jsou podle něj nepřijatelné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků