Hlavní obsah
Zachráněný chlapec u libyjských břehů Foto: Olmo Calvo, ČTK/AP

Migranti na moři zažili vražedný červen, utopil se každý šestý

Pro migranty, kteří míří přes Středozemní moře z Afriky do Evropy, se stal letošní červen mimořádně smrtonosným měsícem. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v průměru utopil každý šestý běženec. Ve stejném období postupně přestaly Itálie a Malta přijímat do svých přístavů lodě nevládních organizací.

Zachráněný chlapec u libyjských břehů Foto: Olmo Calvo, ČTK/AP
Migranti na moři zažili vražedný červen, utopil se každý šestý

V červnu, kdy zachytily lodě křižující Středozemní moře 3136 migrantů, jich dalších 629 přišlo o život. Je to zhruba o polovinu víc než za stejné období v loňské roce, kdy bylo přitom z mořských vln či člunů vyzvednuto 23 524 lidí.

O významu zasahujících soukromých lodí svědčí fakt, že se od ledna do dubna letošního roku podílely podle mluvčí UNHCR Carlotty Samiové na 40 procentech záchranných operací, které končily vyloděním uprchlíků v italských přístavech. Týká se to i případů, kdy topící se migranty vyzvedly vojenské či obchodní lodě, které je pak předaly k převozu na evropskou pevninu plavidlům humanitárních organizací.

Ty ale začala blokovat zejména italská koaliční vláda, v níž má v migrační otázce hlavní slovo předseda protiimigrační strany Liga a ministr vnitra Matteo Salvini. Ten se nechal slyšet, že jeho cílem je migrační tok do Itálie zcela zastavit. Kvůli hrozbě přesměrování migrantů na Maltu se tamní úřady rovněž pustily do kladení byrokratických překážek humanitárním lodím, kterým je jedné po druhé znemožňováno operovat na moři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků