Hlavní obsah
 

Migranti i místní brání stavbě nového tábora na Lesbu

Tisíce migrantů, kteří žili ve vypáleném táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos, brání výstavně náhradního tábora, oznámila v pátek večer stanice BBC. Chtějí z ostrova pryč. Proti obnově tábora jsou i stálí obyvatelé, kteří zkoušejí blokovat příjezdové cesty. Armáda však už začala s výstavbou.

 
Migranti i místní brání stavbě nového tábora na Lesbu

Úřady chtějí migrantům a běžencům zajistit bydlení, protože po požáru spali pod širým nebem na polích a cestách.

V pátek migranti zamířili k zátarasům, které jim brání jít dál. Chodili sem a tam, tloukli do plastových lahví. Skandovali svobodu, svobodu. Na transparentech měli: „Nechceme jídlo, chceme svobodu” nebo „Moria zabíjí” či „Německo, pomoz nám”. Snažili se i bránit i výstavbě nového tábora na místě starého.

Řeští vojáci staví prozatímní tábor na Lesbu

Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Jeho stavbě se brání i místní obyvatelé. „Nechceme jiný tábor. Jsme proti jakékoli stavbě,“ řekl místní obyvatel Vangelis Vilatzis: „Potýkali jsme se touto situací pět let, nastal čas, aby toto břemeno nesl někdo jiný.”

Tajemník Evropské komise Magaritis Schinas ale po návštěvě zničeného tábora řekl, že by měl být nahrazen moderním zařízením na stejné místě, Dodal, že nová úmluva o migraci, kterou komise představí 30. září by měla „ukončit tuto nepřijatelnou situaci“.

Nový pakt o migraci by měla podle komise vycházet z jejích návrhů z let 2015 a 2018, které mají odstranit nedostatky ve stávajícím azylovém řízení a počítají i s nějakým druhem přerozdělování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků