Hlavní obsah
Mezinárodní vesmírná stanice ISS Foto: Profimedia.cz

Mezinárodní vesmírné stanici hrozí srážka s odpadky, musí uhnout

Ruské kosmické řídící centrum v úterý se rozhodlo okamžitě upravit letovou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), a to kvůli hrozbě srážky s odpadky, které se nacházejí na oběžné dráze Země. Podle ruské agentury Interfax považují experti pravděpodobnost kolize za "velmi vysokou".

Mezinárodní vesmírná stanice ISS Foto: Profimedia.cz
Mezinárodní vesmírné stanici hrozí srážka s odpadky, musí uhnout

"Podle nejnovějších výpočtů trajektorie vesmírného odpadu je stanice skutečně ohrožena," uvedl mluvčí řídícího centra Valerij Lyndin. "Pravděpodobnost srážky je velmi vysoká," dodal.

Hrozící střet s kosmickým smetím odhalili odborníci z americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA) a informovali o tom své ruské kolegy, napsala agentura ITAR-TASS. Ve 12:25 SELČ by proto měli experti převést ISS na vyšší letovou dráhu.

Stanice neuhýbá vesmírným odpadkům poprvé. Na orbitě krouží milióny úlomků za starých raket a družic. Ke srážce funkčního vesmírného zařízení s kouskem smetí došlo v minulosti už dvakrát.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

- do roku 1998 název Mezinárodní orbitální stanice Alfa (Alpha)
- vesmírná stanice, která nahradila Mir; projektu se účastní 16 zemí: USA, Rusko, 11 států Evropské vesmírné agentury (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie
- složení: celkem 16 modulů
- elektrický výkon: 110 kW
- hmotnost: 470 tun
- hodnota: 50 mld. USD

Na palubě ISS pobývají nyní ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin, Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a Američané Shannon Walkerová, Doug Wheelock a Scott Kelly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků