Hlavní obsah
 

Merkelová vítězí, v nejlidnatější německé zemi vyhrála volby CDU

Nedělní zemské volby v Severním Porýní-Vestfálsku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Potvrdily to pondělní ranní předběžné oficiální výsledky nedělního hlasování. V nejlidnatější spolkové zemi tak čtyři měsíce před parlamentními volbami skončila dominance sociálních demokratů, jimž se také znovu vzdálily naděje na celoněmecké vítězství.

 
Merkelová vítězí, v nejlidnatější německé zemi vyhrála volby CDU

Podle oficiálních údajů získala CDU 33 procent hlasů, zatímco SPD jich dostala 31,2 procenta. Svobodní demokraté (FDP) na třetím místě shromáždili 12,6 procenta hlasů, následovala Alternativa pro Německo (AfD) se 7,4 procenta a Zelení s 6,4 procenta. Těsně pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zemského sněmu v Düsseldorfu zůstala Levice.

Lídr kandidátky CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Předběžné výsledky zhruba odpovídají odhadům povolebních průzkumů německých televizí. CDU si proti volbám před pěti lety polepšila o téměř sedm procentních bodů, SPD více než sedm procentních bodů ztratila. Jde o její vůbec nejhorší poválečný výsledek v této spolkové zemi, která je jinak její tradiční baštou

Jasná porážka, uznal Schulz

Novou vládní koalici bude zřejmě sestavovat volební lídr CDU v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet, který by měl ve funkci nahradit dosavadní šéfku vlády Hannelore Kraftovou (SPD). Kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz, jenž v lednu ve straně vzbudil velké naděje, výsledek už v neděli označil za jasnou porážku.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU)

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Výsledek nedělních voleb znamená, že sociální demokraté letos prohráli už třetí zemské klání s CDU, aniž by nějaké vyhráli. To nepřidává jejich vyhlídkám na úspěch v podzimních parlamentních volbách. V celoněmeckých průzkumech už přitom za konzervativní unií CDU/CSU zaostávají o deset procentních bodů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků