Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová během projevu kw sjednocení Německa v Kielu Foto: Christian Charisius, ČTK/AP

Německo jako stát je sjednocené, ale jednoty jeho obyvatel se stále ještě nepodařilo dosáhnout. Na oslavách 29. výročí připojení bývalé NDR ke Spolkové republice to ve čtvrtek v Kielu řekla kancléřka Angela Merkelová, podle níž je cesta k soudržnosti všech Němců procesem, který pokračuje.

Německá kancléřka Angela Merkelová během projevu kw sjednocení Německa v Kielu Foto: Christian Charisius, ČTK/AP
Merkelová: Německo je sjednocené, Němci ne

„Musíme se všichni v politice i ve společnosti učit porozumět tomu, že německá jednota pro mnoho lidí ve východoněmeckých spolkových zemích není jen pozitivní zkušeností a proč tomu tak je,“ řekla Merkelová, která sama pochází z východní části země. Kancléřka upozornila, že lepší hospodářská situace neznamená automaticky identifikaci s demokracií.

Merkelová připomněla dramatické změny, k nimž na východě země znovusjednocení vedlo, ať už to byl prudký růst nezaměstnanosti, nebo stěhování statisíců obyvatel na západ. Řekla také, že přes veškeré úspěchy v procesu sbližování obou částí Německa dodnes panují znatelné rozdíly a navíc se většina východních Němců stále cítí občany druhé kategorie.

Ocenila odvahu občanů z bývalé NDR

Merkelová také ocenila občany bývalé NDR, kteří se na podzim 1989 postavili komunistickému režimu. „Statisíce lidí se odvážily na ulici, demonstrovaly poklidně za svobodu a demokracii a dovedly (berlínskou) zeď k pádu,“ zdůraznila.

Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989 a 3. října 1990 se Německo sjednotilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků