Hlavní obsah
Anis Amri Foto: Reuters

Medaile pro italské policisty, kteří zabili atentátníka Amriho? Jsou to neofašisté, míní Berlín

Dvojice italských policistů, kteří loni v prosinci odhalili a zastřelili pachatele teroristického útoku v Berlíně Anise Amriho, patrně nezíská žádné německé vyznamenání. Jak uvedla německá média, facebookové profily obou policistů ukázaly, že jde o příznivce neofašimu, kteří vzhlížejí k Benitu Mussolinimu i Adolfu Hitlerovi.

Anis Amri Foto: Reuters
Medaile pro italské policisty, kteří zabili atentátníka Amriho? Jsou to neofašisté, míní Berlín

Policisté Luca Scatá a Cristiano Movio zastavili Amriho uprostřed noci v severoitalském městě Sesto San Giovanni. Tunisan, kterého tu dobu už několik dní hledali němečtí policisté v souvislosti s atentátem na vánoční trhy v centru Berlína, sáhl do batohu pro zbraň a za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký!) na policisty vystřelil.

Scatá, který byl v tu dobu u policie nováčkem, Amriho zastřelil. Jeho staršího kolegu Tunisan zranil.

BEZ KOMENTÁŘE: Tělo zastřeleného berlínského útočníka zůstalo ležet na zemi

Foto: Reuters

Oba policisty v Německu i Itálii oslavovali jako hrdiny a řada lidí vyzývala německé úřady, aby jim udělily nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy. Ještě před pár dny se o ocenění zasazovala i řada německých politiků.

Podle bulvárního listu Bild, který se odvolává na zdroje ze dvou ministerstev, se ale Berlín rozhodl ocenění policistům nakonec neudělit. Při jejich prověřování totiž objevil na jejich facebookových profilech příspěvky, které naznačují, že sympatizují s neofašistickým hnutím.

Kromě různých rasistických komentářů policisté údajně zveřejňovali také příspěvky uctívající fašistického diktátora Benita Mussoliniho či nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Jeden z nich na sociální síti Instagram zveřejnil rovněž fotografii, na které hajluje. Profily obou policistů mezitím někdo smazal.

Germánská arogance, tvrdí policejní odbory

Italské pravicové strany na zprávy z Německa reagovaly s pobouřením. "Místo aby policistům, kteří zastavili teroristu na útěku, který proklouzl dírami v německém bezpečnostním systému, poděkovali, tak je teď oba pranýřují," uvedl senátor za stranu expremiéra Silvia Berlusconiho Forza Italia (Vzhůru, Itálie!) Maurizio Gasparri. Rozhodnutí Berlína kritizovaly i italské policejní odbory. Jejich mluvčí ho označil za výraz "germánské arogance".

Přední část vozu, který vjel do lidí na vánočním trhu v Berlíně

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Není zatím jasné, zda německé státní vyznamenání obdrží řidič polského kamiónu, kterého Amri unesl a s jehož vozem později najel na vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz. Původně se myslelo, že Lukasz Urban strhl v době útoku Amrimu volant a zabránil tak ještě větší tragédii. Na základě této informace se pod petici požadující jeho vyznamenání podepsaly tisíce lidí. Výsledky pitvy ale nakonec odhalily, že Polákovi vážnost zranění, které mu Amri způsobil, nedovolila jakkoli zmírnit následky atentátu.

Prosincový teroristický útok v Berlíně si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Desítky lidí utrpěly zranění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků