Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Toby Melville, Reuters

Mayové svítá naděje, získala podporu ultrakonzervativní severoirské strany

Severoirští unionisté souhlasí s podporou menšinové vlády konzervativců na „neformální bázi”. Oznámila to v sobotu britská agentura PA s odvoláním na kabinet premiérky Theresy Mayové. Po mimořádných parlamentních volbách ztratili konzervativci v Dolní sněmovně většinu a s žádostí o podporu svého kabinetu se obrátili na severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP).

Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Toby Melville, Reuters
Mayové svítá naděje, získala podporu ultrakonzervativní severoirské strany

Unionisté souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří, uvedla PA. O případné odměně pro unionisty za parlamentní podporu zpráva britské agentury nehovoří.

Strana má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům stačí k zajištění těsné, ale fungující většiny. Dohoda o podpoře je prý zatím rámcová, kabinet o ní bude jednat v pondělí.

Předsedkyně severoirské strany DUP Arlene Fosterová

Foto: Reuters

Mayová v sobotu do Belfastu vyslala zkušeného konzervativního poslance Gavina Williamsona, který s vedením DUP jednal. Podle televize ITV chtěla původně dojednat s unionisty koalici, nikoli jen podporu pro menšinový kabinet. "Oficiální koaliční smlouva by byla pevnější než nějaký volný svazek, sjednávaný případ od případu," řekl ITV ještě před oznámením dohody nejmenovaný člen vlády. Návrh se ale očividně nepodařilo prosadit.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy. Podle stranických činitelů chce DUP sehrát roli v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie, ale pravděpodobně se ve vyjednávání s konzervativci vyhnula sporným otázkám potratů a práv homosexuálů.

Nejsilnější unionistická strana

Stranu DUP v roce 1971 založilo několik militantních členů Protestantské unionistické strany v čele s Ianem Paisleyem a Desmondem Boalem. Během své existence pravidelně získávala křesla nejen v severoirském parlamentu, ale také v britském, a dokonce i v Evropském parlamentu.

Jejím hlavním rivalem je republikánská strana Sinn Féin, a o hlasy se dlouho přetahovala s Ulsterskou unionistickou stranou, než se stala dominantní mezi ulsterskými loajalisty.

Strana jako jediná nepodepsala v roce 1998 velkopáteční dohodu, která zajistila mír v Severním Irsku. Vadilo jí, že republikánská strana Sinn Féin měla možnost se do procesu zapojit, když teroristická Irská republikánská armáda (IRA) složila zbraně. Sinn Féein je totiž považována za politické křídlo IRA.

V novém tisíciletí se postupně stala nejen nejsilnější unionistickou stranu v Severním Irsku, ale v posledních letech i vůbec nejsilnější severoirskou stranou. V roce 2008 vystřídal v čele strany Iana Paisleyho Peter Robison, kterého předloni nahradila současná předsedkyně Arlene Fosterová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků