Hlavní obsah
 

Násilnosti při demonstraci v Londýně: Nepřijatelné, hlásí ministryně

Ve velkých městech na západě Evropy se v sobotu konaly další demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, které začaly po smrti Afroameričana George Floyda. Akce byly nahlášeny v Londýně, Paříži či Berlíně. Po poledni demonstraci v britské metropoli začaly provázet násilnosti. Novinky přinesly přímý přenos z Londýna, kde své shromáždění ohlásili i pravicoví radikálové s tím, že chtějí sochy bránit.

 
Násilnosti při demonstraci v Londýně: Nepřijatelné, hlásí ministryně

Demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) v londýnském v Hyde Parku sice organizátoři oficiálně rušili,  tak do centra britské metropole dorazily protestovat stovky lidí. V Británii se demonstrovalo také v Edinburghu či Brightonu.

Důvodem ke zrušení byly obavy ze střetu účastníků s příznivci krajní pravice. Ti se svolali do centra Londýna podle svých slov proto, aby chránili pomníky, k čemuž mimo jiné vyzýval známý pravicový radikál Stephen Christopher Yaxley-Lennon, který vystupuje pod přezdívkou „Tommy Robinson”.

Londýnský starosta Sadiq Khan v sobotu opět vyzval obyvatele, aby zůstali raději doma.

Vyskytly se potyčky

Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty. Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o „nepřijatelném násilniství”.

Podle agentury Reuters bylo asi 100 lidí zapojeno do potyček na Trafalgarském náměstí, kde vzduchem létaly lahve a hořela pyrotechnika. Policisté předtím čelili davu také na ulici Whitehall lemované vládními budovami, reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu.

Při minulé akci demonstranti v Bristolu strhli sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona, v Londýně pak pod sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla připsali, že „byl rasista”.

Úřady nechaly řadu pomníků včetně Churchillovy sochy či hrobu neznámého vojína preventivně zakrýt. Ochranné bariéry zahalily například i sochy Nelsona Mandely či Abrahama Lincolna.

Policisté také stoupencům jednotlivých táborů vyhradili oblasti, ve kterých se mohou shromažďovat a omezili také dobu trvání akcí v centru města.

Kromě Velké Británie jsou podobné akce naplánovány také ve Francii, Německu nebo České republice. V Paříži se sešly tisíce lidí, v Praze několik desítek.

Demonstrace se v Evropě konají navzdory výzvám úřadů, aby lidé zůstali kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2 doma. Mnohde platí omezení počtu lidí, kteří se mohou akcí zúčastnit.

Policie před protesty v Londýně

Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků